GO EUROPE
 

Od 30 kwietnia do 4 maja 2015 grupa uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Strawczynie gościła w niemieckim mieście Kӧthen. W tym czasie odbył się Tydzień Europejski, którego głównym punktem była premiera musicalu przygotowanego w ramach projektu llp Comenius. Podczas dwóch lat realizacji tego ambitnego przedsięwzięcia szkoły z siedmiu państw: Niemiec, Polski, Słowacji, Turcji, Włoch, Łotwy i Portugalii przygotowały i wystawiły spektakl muzyczny. Aktorami byli wybrani uczniowie – przedstawiciele wszystkich szkół. Nauczyciele przejęli role reżyserów, scenarzystów, scenografów i choreografów. Libretto napisano na spotkaniach w Słowacji i Turcji. Próby z udziałem aktorów miały miejsce podczas dwóch wizyt roboczych na Łotwie i w Polsce. Szkołę Podstawową w Strawczynie reprezentowały uczennice klasy szóstej: Magdalena Majos, Angelika Świercz i Karolina Nawara oraz klasy piątej: Wiktoria Cisowska, Aleksandra Kubała i Aleksandra Suder. Dziewczynki pilnie ćwiczyły kreacje aktorskie, śpiew, taniec i ruch sceniczny pod okiem nauczycieli: Elizy Żelaznej, Krzysztofa Siwka, Agnieszki Szyszki oraz Marty Smolarczyk. Polski zespół mógł zawsze liczyć na wsparcie i życzliwość pani dyrektor ZPO w Strawczynie Jadwigi Elżbiety Błaszczyk, która zasiadła wraz z dyrektorami innych szkół w loży honorowej podczas spektaklu.

Przedstawienie odbyło się na scenie Centrum Widowiskowo - Kulturalnego  w Kӧthen, które mieści się przy kompleksie pałacowym, gdzie kilka lat mieszkał słynny niemiecki kompozytor Johann Sebastian Bach. Dlatego w piątek 1 maja wszyscy zagraniczni goście zostali zaproszeni na koncert muzyki poważnej do kościoła św. Agnieszki, gdzie wybrane utwory zaprezentowali uczniowie z Włoch. Oni też jako orkiestra grali na żywo podczas musicalu.

Tego dnia uczniowie i nauczyciele wzięli udział w warsztatach rękodzieła, tańca oraz dramy, jakie zorganizowało Ludwigsgymnasium – niemiecki partner, gospodarz imprezy.

Sobota została poświęcona próbom do musicalu, a w niedzielę odbyły się prapremiera (będąca również próbą generalną) oraz premiera. Spektaklowi towarzyszyły wystawy eksponujące efekty prac (szkice kostiumów, plakaty, maskotki, zaproszenia), zdjęcia dokumentujące prace projektowe we wszystkich szkołach partnerskich oraz degustacja przysmaków niemieckich, tureckich, łotewskich, polskich, włoskich, słowackich i portugalskich.

Musical trwał trzy godziny, składał się z dwóch aktów. Przedstawiona została historia miłosna Niemki i Słowaka, którzy poznali się dzięki udziałowi w projekcie Comenius. W treść wkomponowano liczne odniesienia do poprzednich projektów, zrealizowanych w ciągu dwudziestu lat przez szkoły partnerskie. Na przykład wyświetlono fragment filmy animowanego zrealizowanego przez  Gimnazjum w Strawczynie w roku 2008. Uczniowie z partnerskich szkół z wielkim zaangażowaniem odgrywali swoje role, pięknie śpiewali liczne piosenki, tańczyli przygotowane układy choreograficzne. Spektakl wzbogaciły występy grup tanecznych z Ludwigsgymnasium, które profesjonalnie wykonały różnorodne tańce. W musicalu był czas również na elementy narodowe. Uczniowie z Polski, Włoch, Słowacji, Turcji, Portugalii, Łotwy zaprezentowali swoje tańce ludowe oraz nowoczesne. Grupa polska zatańczyła układ łączący elementy kujawiaka i oberka oraz choreografię do piosenki „My Słowianie”.

Musical okazał się olbrzymim sukcesem. Młodzi aktorzy odebrali owacje na stojąco i liczne słowa uznania od zgromadzonej publiczności, wśród której byli przedstawiciele niemieckiej Agencji Narodowej programu Comenius, władz regionalnych i samorządowych, zasłużeni mieszkańcy miasta, nauczyciele, rodzice i uczniowie. Gminę Strawczyn reprezentował pan wójt Tadeusz Tkaczyk, który po premierze pogratulował sukcesu uczniom i nauczycielom.

Praca nad musicalem wymagała poświęcenia i wysiłku, jej efekt był jednak olśniewający, a wzruszenie i podziw publiczności wynagrodziły wszelkie trudy.


Uczniowie i nauczyciele Zespołu Placówek Oświatowych w Strawczynie pragną kontynuować współpracę międzynarodową w ramach programu Erasmus+. Trzymamy za nich kciuki!!!