Wizyta robocza na Sycylii

W dniach 3.11.2012 - 9.11.2012 grupa uczniów z Gimnazjum nr 1 w Strawczynie wraz z wójtem gminy Tadeuszem Tkaczykiem, dyrektor placówki Jadwigą Elżbietą Błaszczyk i nauczycielkami j. angielskiego oraz  niemieckiego: paniami A. Szyszką i E. Żelazną,  uczestniczyła w wymianie młodzieży zorganizowanej w ramach programu Uczenie się przez całe życie - Comenius. Projekt ten, zatytułowany „Eko -życie”, angażuje uczniów gimnazjum, a jego tematyka związana jest ściśle z troską o środowisko naturalne.

Miejscem spotkania osób zaangażowanych w realizację projektu było urocze miasteczko Santa Ninfa położone w południowo-zachodniej  części Sycylii. Uczniowie z Polski, Hiszpanii i Danii zakwaterowani zostali w domach swoich rówieśników, gdzie  traktowano ich przez cały czas pobytu jak członków rodzin.  Program wizyty był bardzo bogaty i różnorodny, obfitował w liczne atrakcje. Obejmował zarówno zajęcia integracyjne i prace nad projektem ekologicznym, jak i piknik rodzinny na górze Finestrelle. Nie zabrakło  wycieczek  do starożytnych miast Segesta i Selitunte, w których znajdują się ruiny pięknych greckich świątyń, a także do malowniczego miasteczka Erice położonego wysoko na wzgórzu, z którego rozciąga się z zapierający dech
w piersiach widok na nadmorską miejscowość Trapanii. Ponadto uczestnicy wymiany zwiedzili zamek Grifeo w Partanie mieszczący niezwykłe muzeum archeologiczne. Wydarzeniem, które z całą pewnością zostanie na długo  
w pamięci młodzieży, był wieczorek pożegnalny  zorganizowany w sycylijskiej szkole przez rodziców włoskich uczniów. Podczas tego spotkania mogła ona nie tylko  skosztować sycylijskich smakołyków, ale także potańczyć ze swoimi nowymi przyjaciółmi z krajów partnerskich. 

         Podczas wizyty miało miejsce  ponadto oficjalne spotkanie wójta gminy Strawczyn, pana Tadeusza Tkaczyka, z burmistrzem Santa Ninfa  - Paolo Pellicane, w czasie którego panowie wymienili się spostrzeżeniami
i doświadczeniami związanymi z zarządzaniem gminą i miasteczkiem, poruszyli kwestie dotyczące gospodarki, oświaty i kultury, a także problemów, z którymi borykają się przedstawiciele lokalnych władz w Polsce i we Włoszech. Interesującymi punktami programu, w których uczestniczył wójt gminy Strawczyn, okazały się zwiedzanie przetwórni oliwek, połączone z  degustacją  firmowych produktów, a także pobyt w okolicznej kopalni soli.

         Wszyscy uczestnicy wymiany wrócili do swoich krajów zauroczeni śródziemnomorskim klimatem, smaczną kuchnią Sycylijczyków,  ale przede wszystkim ich gościnnością, otwartością, życzliwością i  codziennym  uśmiechem. Była to doskonała okazja, aby młodzi ludzie poznali  inną kulturę,  nowych ludzi, a także by docenili korzyści płynące
z nauki języków obcych. Potwierdzają to refleksje uczennic klasy III gimnazjum: Karoliny Kubickiej, Agaty Michalskiej i Wiktorii Jabłońskiej, które uczestniczyły w tej wymianie młodzieży:

„Na Sycylii spędziłyśmy cudowne chwile. Ludzie, u których zamieszkałyśmy, przywitali nas bardzo przyjaźnie i całym sercem angażowali się w opiekę nad nami. Zawarłyśmy nowe przyjaźnie z osobami różnych narodowości. Piękny krajobraz potęgował pozytywne przeżycia. Pobyt we Włoszech przybliżył  nam tamtejszą kulturę, język i obyczaje. Chciałybyśmy pojechać tam jeszcze raz”.

 

GALERIA

Wizyta robocza w Polsce

Wizyta robocza w Danii

W dniach 19.09.13- 26.09.13 w miejscowości Nykobing Sjaelland w Danii odbyło się III spotkanie w ramach projektu Comenius ,, Live Green, Love Green, Go Green’’.Wzięli w nim udział przedstawiciele naszych szkół partnerskich z Danii,  Hiszpanii oraz Włoch. Gimnazjum nr 1 w Strawczynie  reprezentowali nauczyciele : pani dyrektor Jadwiga Elżbieta Błaszczyk, Ewelina Błaszczyk , Elżbieta Dębicka-Szmidt i Andrzej Czechowicz oraz uczniowie: Agnieszka Gołda, Klaudia Rowińska, Daria Woźniak, Adam Kurczyński, Konrad Michalski, Kacper Nyga, Mateusz Podgórski Spotkaliśmy się z niezwykle ciepłym i serdecznym przyjęciem ze strony dyrekcji szkoły, nauczycieli, uczniów oraz ich rodziców. Mieliśmy okazję poznać tamtejszy system edukacji, zasady funkcjonowania duńskiej szkoły oraz zwyczaje i kulturę tego kraju. W programie wizyty znalazła się też wycieczka do Kopenhagi, podczas której zobaczyliśmy symbol stolicy Danii- pomnik Małej Syrenki oraz spędziliśmy niezapomniane chwile w jednym z największych parków rozrywki – Tivoli. Odbyliśmy też kilka pieszych wycieczek: do pięknego rezerwatu ptaków, nad morze oraz do muzeum Anneberg,  gdzie obejrzeliśmy wystawę poświęconą prehistorycznej Danii. Duńscy uczniowie przygotowali prezentacje multimedialne na temat ochrony środowiska oraz zabrali nas na spacer do lokalnej oczyszczalni ścieków i Centrum Recyklingu. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem dbałości Duńczyków o środowisko i czystości ich kraju .Wszyscy uczniowie wzięli tez udział w grach i quizach o tematyce ekologicznej, przygotowanych przez wszystkie szkoły oraz  lekcjach i zajęciach sportowych. Nauczyciele podsumowali też dotychczasową pracę i zaplanowali kolejne działania w ramach projektu oraz ostatnią już wizytę w Hiszpanii. Duńscy rodzice przygotowali też dla gości  piknik sportowy oraz pożegnalną kolację . Ich gościnność, troska i ciepło na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Opuściliśmy słoneczną Danię pełni wrażeń,  zostawiając w niej wielu nowych przyjaciół.

GALERIA