MŁODZIEŻ A TELEFONY KOMÓRKOWE - informator dla rodziców

Nadmierne używanie telefonu komórkowego jest prawdziwym zagrożeniem dla polskiej młodzieży

Czym jest fonoholizm?

Nadmierne używanie telefonu komórkowego to zjawisko bardzo powszechne, zwłaszcza wśród młodzieży. Ilość funkcji jakie oferują i producenci telefonów komórkowych powoduje, że telefon stwarzając możliwość słuchania muzyki, surfowania po internecie, czy grania  w gry już dawno przestał spełniać funkcję wyłącznie komunikacyjną. Różnorodność modeli    i chęć dostosowania ich do oczekiwań odbiorców, ma swoje odzwierciedlenie w wyglądzie, kształcie i kolorze telefonów. Telefon niewątpliwie stał się elementem stylu życia, który często odzwierciedla status społeczny właściciela. Z tego powodu stanowi on wielkie zagrożenie dla młodych ludzi.

Jak rozpoznać zagrożenie?

Jeśli młody człowiek:

1.Przywiązuje wyjątkową rolę do telefonu komórkowego, towarzyszy mu on w każdej wykonywanej czynności. Musi mieć go cały czas przy sobie, często nosząc ze sobą np. dodatkową baterię;

2.Odczuwa niepokój, staje się nerwowy, nadpobudliwy, jeśli nie ma ze sobą telefonu komórkowego;

3.Odczuwa stałą potrzebę kontaktowania się z innymi przez telefon, a unika kontaktów bezpośrednich;

4. Ciągłe myślenie i sprawdzanie, czy ktoś zadzwonił, napisał smsa, częste zerkanie i bawienie się telefonem, niechęć do wyłączenia, wyciszenia czy też odczuwanie potrzeby odebrania telefonu niezależnie od miejsca i czasu.

Zagrożenia wynikające z nadmiernego używania telefonu komórkowego:

1.Osłabienie tradycyjnych więzi społecznych, zarówno w rodzinie jak i kontaktach z rówieśnikami;

2.Zubożenie języka komunikacji. Młody człowiek, np.: pisząc smsy używa specyficznego, skrótowego języka. Ten sposób komunikacji przenosi często na kontakty bezpośrednie, co prowadzi do częstych błędów językowych, widocznych w mowie i piśmie;

3.Trudności w nawiązywaniu relacji bezpośrednich;

4.Zanik zainteresowań i pasji młodego człowieka;

5.Zaburzenia funkcji biologicznych, tj.: odżywianie, sen co może przełożyć się na trudności       w nauce, a później w pracy;

 „Telefon komórkowy, który posiada coraz więcej funkcji tj. kalendarz, odtwarzacz muzyki, filmów, aparat fotograficzny ma nam w pierwszej kolejności ułatwić codzienne funkcjonowanie. Paradoksalnie, jego zbyt częste używanie może być bardzo niebezpieczne. Młodzi ludzie, którzy często podążają za nowinkami technicznymi są bardziej narażeni na negatywne konsekwencje posiadania telefonu komórkowego niż np. ich rodzice. Młodzież w procesie socjalizacji wtórnej uczy się dopiero kontaktów z rówieśnikami i otoczeniem. Zbyt częste używanie telefonu komórkowego, może znacząco zaburzyć budowanie tych relacji. Może powodować to negatywne konsekwencje rozwojowe, które w dorosłym życiu mogą objawić się niskim poczuciem własnej wartości, nieumiejętnością nawiązywania relacji bezpośrednich.”

W jaki sposób bezpiecznie korzystać z telefonów komórkowych?

Bezpiecznie to przede wszystkim rozsądnie i z wyczuciem. Należy zachować podstawowe zasady kultury osobistej, nie dzwonić za wcześnie, ani zbyt późno. Jeżeli osoba nie jest nam bliska, nie dzwonimy w weekendy i święta. Starajmy się używać telefonu wtedy, gdy jest to konieczne, nie dzwońmy co 10 minut, aby się spytać „Co tam?”. Lepiej zadzwonić i umówić się na spotkanie. Warto pamiętać, że kiedyś telefonów komórkowych nie było, a ludzie się kontaktowali, umawiali, spotykali i wszystko funkcjonowało. Używajmy telefonów rozsądnie, niech będą one wsparciem dla naszego poczucia bezpieczeństwa, ale nie stały się jego niezbędnym elementem.

 Jak chronić młodzież przed tym zjawiskiem?

Warto dbać o to już od najmłodszych lat, tzn. jak najpóźniej wprowadzać telefon w życie naszych dzieci, a gdy już go w nie włączymy musimy zadbać o to, aby dziecko poznało zasady właściwego jego użytkowania. Wyłączamy bądź wyciszamy telefon na czas pobytu    w szkole, nie używamy w trakcie trwania lekcji, nie rozmawiamy głośno na ulicy czy             w autobusie, aby nie zakłócać spokoju innym osobom, nigdy nie używamy telefonu w teatrze, kinie czy kościele. Możemy spokojnie zakładać pewne limity, tzn. kupujemy dziecku kartę     z określonym doładowaniem i umawiamy się, że to ma wystarczyć na miesiąc, jeśli dziecko zużyje określony limit wcześniej nie dokupujemy nowych kredytów. Pamiętajmy też, że ważne jest, jaki my dajemy przykład naszym dzieciom. Jeśli wciąż „wisimy” na telefonie, porzucamy wszystko, aby go odebrać, towarzyszy on nam w czasie rodzinnych weekendów     i wyjazdów, nie mamy co liczyć na to, że nasze dzieci będą zachowywały się inaczej.

Kiedy zareagować?

·         Obserwujmy młodzież. Zwracajmy uwagę na to, w jakich sytuacjach młodzi ludzie używają telefonu komórkowego i z jaką częstotliwością to robią. Jeśli ich zachowanie wzbudzi nasz niepokój spróbujmy porozmawiać z dzieckiem. Warto poznać przyczynę częstych kontaktów telefonicznych z otoczeniem.

·         Dawajmy dobry przykład. Używajmy telefonu komórkowego tylko wtedy, kiedy musimy, a nie w każdej wolnej chwili, np.: jadąc autobusem, czekając w poczekalni    u lekarza. Pokazujmy, w jaki sposób telefon może ułatwić nam życie, nie dominując go.

·         Bądźmy otwarci na problemy młodzieży, zawsze znajdujmy czas na rozmowę       z nimi. Jeśli będą czuli się ważni, ich potrzeba przynależności i miłości zostanie zaspokojona, wówczas istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że ulegnie nałogom czy uzależnieniom.