Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016
 

I znów szkoła tętni życiem! Na holu ZPO w Strawczynie zobaczyć można opalone, uśmiechnięte twarze uczniów, którzy – pełni wrażeń – dzielą się z dawno niewidzianymi koleżankami i kolegami swymi wakacyjnymi przeżyciami. Niektórzy z niejaką nostalgią wyglądają już kolejnych letnich ferii, które zaczną się dopiero za dziesięć długich (w ich mniemaniu) miesięcy. Jeszcze inni z przejęciem wędrują po placówce w poszukiwaniu właściwej sali lekcyjnej, bo są tutaj nowi i dopiero oswajają się z otoczeniem… 1 września, po inaugurującej nowy rok szkolny  mszy świętej w kościele parafialnym, wszyscy ci uczniowie zgromadzili się licznie w sali gimnastycznej ZPO w Strawczynie, gdzie zostali gorąco powitani przez dyrektor szkoły – panią Elżbietę Błaszczyk. Szczególnie serdecznie zostały przywitane dzieci rozpoczynające swoją edukacyjną przygodę w przedszkolu oraz uczniowie zaczynający naukę w szkole podstawowej i gimnazjum. Pani dyrektor życzyła im, by jak najszybciej poczuli się w szkole w Strawczynie bezpiecznie i pewnie, otoczeni gronem przyjaciół, aby nauka stała się dla nich prawdziwą radością i ciekawym wyzwaniem. Korzystając z okazji, że w sali gimnastycznej licznie zgromadzili się również rodzice, pani dyrektor ZPO podziękowała im, a także uczniom szkoły podstawowej i gimnazjum za to, że, poświęcając swój wakacyjny wypoczynek, zaangażowali się w organizację uroczystości 25-lecia samorządu. Na koniec swojego wystąpienia dyrektor szkoły przedstawiła nowym uczniom wychowawców poszczególnych klas i zaprosiła wychowanków do sal lekcyjnych na spotkanie z opiekunami.
Choć jeszcze trwają czynności organizacyjne związane z funkcjonowaniem szkoły -  uczniowie klas pierwszej, drugiej, czwartej i pierwszych gimnazjum odbierają bezpłatne pakiety podręczników – niektórzy rozpoczęli ten rok szkolny bardzo dynamicznie. Już 4 września  uczniowie klas piątych i szóstych pod opieką wychowawców wzięli udział w wycieczce do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, by już od pierwszych dni szkolnej nauki poszerzać swoją wiedzę i rozwijać zainteresowania. W organizację tego edukacyjnego wyjazdu jeszcze w minionym roku szkolnym mocno zaangażowali się rodzice uczniów klasy Vb we współpracy z wychowawcą. Także uczniowie klasy IIIb gimnazjum wezmą w najbliższym czasie udział  w bezpłatnej dla nich wycieczce do Kazimierza Dolnego. Wyjazd ten jest nagrodą  za uzyskanie najwyższej średniej ocen spośród wszystkich klas gimnazjalnych w roku szkolnym 2014/2015. Niech wycieczka ta będzie dla trzecioklasistów motywacją do równie wytężonej pracy w obecnym roku szkolnym.

                                                                                                                 (M.C.)

Dzień Nauczyciela

 
 

 

     

 
 

       

 

Ślubowanie klasy I gimnazjum

    22 października br. pierwszoklasiści  zostali uroczyście  przyjęci  w poczet uczniów naszego gimnazjum.  Niespełna dwa miesiące temu przybyli tu, aby poszerzać swe wiadomości, zdobywać nowe umiejętności.  Odtąd przed nimi trzy pracowite lata nauki. W swoim przemówieniu pani dyrektor Elżbieta Błaszczyk podkreśliła, że zdobywanie wiedzy przez uczniów jest nie tylko ich  obowiązkiem, ale może stać się pasją, sposobem na życie. W szkole ma miejsce nie tylko szlifowanie charakterów czy poznawanie ludzi , przede wszystkim nauka międzyludzkich relacji potrzebnych w przyszłym życiu. Na koniec, na progu nowego etapu nauki, pani dyrektor życzyła  samych sukcesów i spełnienia marzeń.  Uroczystość zakończył występ pierwszoklasistów, którzy wsparci przez starszych kolegów z pewnością porzucą wszelkie niepokoje związane z nauką i pobytem w nowej szkole.

Galeria

Młodzi kucharze

Dnia 26 października odbyły się zajęcia warsztatowe zorganizowane z przedstawicielem z ARiMR. Spotkanie składało się z dwóch etapów. W I części była prelekcja dotycząca zdrowych produktów i zdrowego odżywiania. W II części uczniowie z klasy IIb i IIIa wykonywali z zaprezentowanych, zdrowych produktów surówki i kanapki oraz dokonywali ich degustacji. Po zakończeniu spotkania wszyscy otrzymali dyplomy „Młodego Kuchcika oraz drobne upominki, które ufundowała ARiMR.

 

Ślubowanie klas I SP

W dniu 30 października 2015 r. w Szkole Podstawowej im. St. Żeromskiego odbyło się uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów. Wzięli w nim udział uczniowie, rodzice oraz zaproszeni goście, m.in. wójt Gminy Strawczyn, pan Tadeusz Tkaczyk. Pierwszoklasiści przygotowali pod okiem swoich wychowawczyń p. A. Piec oraz p. M. Walas program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Wykazali się również wiedzą dotyczącą naszej Ojczyzny i znajomością zasad, które ułatwiają funkcjonowanie w grupie rówieśniczej. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że mogą już zostać przyjęci do braci uczniowskiej. Pierwszoklasiści złożyli ślubowanie na sztandar szkoły a uroczystego pasowania dokonała pani Dyrektor Jadwiga Błaszczyk. Obecny na ślubowaniu Wójt Gminy Strawczyn pan Tadeusz Tkaczyk dokonał wręczenia pamiątkowych dyplomów. Życząc pierwszakom wielu sukcesów w nauce wręczył dzieciom upominki. Również rodzice pamiętali o święcie swoich dzieci, przygotowując dla nich „rogi obfitości”. Zapewne ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.

 

        

       

Ś

Wolna! Niepodległa! Nasza!

 Pod takim hasłem odbył się uroczysty apel z okazji 97 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po wejściu szkolnego sztandaru uczniowie odśpiewali hymn państwowy, następnie p. dyr Elżbieta Błaszczyk krótko przybliżyła historię święta 11 listopada .Wiersze i piosenki  prezentowane przez uczniów i uczennice wyrażały taką samą radość jak wówczas, gdy po 123 latach Polska znów znalazła się na mapie Europy. Towarzyszyła im prezentacja multimedialna pokazująca ważne wydarzenia historyczne i postacie- Józefa Piłsudskiego , Ignacego Jana Paderewskiego. Apel przygotowały panie Agnieszka Stefańczyk, Agata Ksel i Agata Bazalińska, a o  sprawność urządzeń nagłaśniających zadbał p. Krzysztof Siwek.

GALERIA

STEFAN ŻEROMSKI I JEGO KRAINA -
W 90 ROCZNICĘ ŚMIERCI STEFANA ŻEROMSKIEGO,
PATRONA SZKOŁY PODSTAWOWEJ

30 listopada w świetlicy naszej szkoły miała miejsce uroczysta akademia związana z obchodami  90. rocznicy śmierci Stefana Żeromskiego – patrona szkoły podstawowej. Przygotowali ją uczniowie klas Vb  SP i IIIb gimnazjum pod kierunkiem swojej wychowawczyni i polonistki oraz we współpracy z chórem szkolnym. Podczas uroczystości przypomniane zostały najważniejsze fakty związane z życiem i twórczością tego wielkiego pisarza. Młodzież z zainteresowaniem słuchała wspomnień związanych z dzieciństwem Żeromskiego, które spędził w Ciekotach, u podnóża malowniczych Gór Świętokrzyskich, gdzie rodzina przeniosła się ze względu na zły stan zdrowia jego mamy chorującej na gruźlicę. Atmosferę tamtych lat oraz przeżycia przyszłego pisarza przybliżyły słuchaczom cytowane przez występujących fragmenty „Dzienników”. Są one świadectwem silnej więzi Żeromskiego z matką, domem rodzinnymi i całą ziemią świętokrzyską. Tematy te wielokrotnie powracały w przyszłości na kartach jego utworów. Uczniowie biorący udział w akademii uświadomili  swoim koleżankom i kolegom, że na twórczości patrona naszej szkoły podstawowej wychowywali się Polacy w czasach niewoli i w odrodzonej ojczyźnie, w latach minionej wojny i po jej zakończeniu. Śmierć wielkiego pisarza w 1925 roku odbiła się szerokim echem wśród rodaków i w polskich kręgach literackich. Także my- współcześni powinniśmy pamiętać o tym niezwykłym twórcy i człowieku, gdyż  Stefan Żeromski jest wciąż wśród nas obecny: żyje w swoich wielkich dziełach, takich jak: ,,Syzyfowe prace’’, ,,Ludzie bezdomni’’, ,,Popioły’, ,,Przedwiośnie’’, „Wierna rzeka” czy „Puszcza jodłowa”. Czytajmy jego utwory i uczmy się od tego wielkiego pisarza patriotyzmu, wrażliwości i umiłowania przyrody, która nas otacza. Bierzmy sobie do serc przesłanie, które zapisał w swojej twórczości.

GALERIA

AKCJA "STOP WULGARYZMOM"

W związku z przeprowadzaną w naszej szkole akcją „Stop wulgaryzmom" uczniowie klasy II B pod kierunkiem pań A. Szyszki i M. Bonusiak w dniu 4 grudnia przygotowali apel szkolny.  Głównym celem było  zwrócenie  uwagi na sposób wysławiania się nastolatków oraz skłonienie do zastanowienia się nad poprawnością językową. W trosce o kulturę języka ojczystego uczniowie promowali czystą polszczyznę i etykę mówienia. Zaprezentowali krótki film poświęcony tematyce wulgaryzmów, podczas którego wypowiadali się dlaczego uczniowie używają nieodpowiedniego języka i w jakich okolicznościach. Na zakończenie apelu podzielili się "dobrym słowem" - rozdawali karteczki z sentencjami i poprosili o dalsze ich przekazywanie.

PROJEKT EDUKACYJNY "LATO"

W projekcie edukacyjnym pt.” Lato” udział wzięli uczniowie klas drugich gimnazjum. Projekt realizowany był w terminie od 01.10.2015 – 31.01.2016 roku. Uczestnicy projektu zostali podzieleni na dziesięć grup zadaniowych, a ich opiekunami zostali nauczyciele następujących przedmiotów: j. polskiego, matematyki, biologii, chemii, fizyki, plastyki/muzyki, geografii, historii,  wychowania fizycznego, religii. W sumie 48 uczniów. Na pierwszych spotkaniach, każda z grup została przez swoich opiekunów zapoznana ze specyfiką metody projektu i jej dokumentacją, a następnie w sposób właściwy dla każdej z grup przystąpiła do realizacji projektu. Współpraca pomiędzy uczestnikami projektu przebiegała z reguły w sposób harmonijny i odpowiedzialny, a terminy wykonywania zadań cząstkowych były, z małymi wyjątkami dotrzymywane. Uczestnicy spotykali się na konsultacjach z opiekunem, gdzie prezentowali wykonane prace, informowali o stopniu zaawansowania prac projektowych oraz korzystali z dalszych wskazówek i rad.

Efektem działań w ramach projektu „Lato”, była  publiczna prezentacja, która odbyła się 09 lutego 2016r. w Gimnazjum nr 1 w Strawczynie. Wzięli w niej udział uczniowie gimnazjum, dyrekcja szkoły, grono pedagogiczne oraz rodzice uczniów. Wszystkim grupom udało się wywiązać z tego zadania na czas, a ich prezentacje spotkały się z szerokim zainteresowaniem widzów.

Praca ta metodą pokazuje, że uczniowie borykają się z wieloma problemami i trudnościami podczas opracowywania danego zagadnienia. Równocześnie można było zauważyć ile korzyści czerpali uczestnicząc w tym projekcie mi. in.:

- nauczyli się pracy zespołowej,

- umiejętności porozumiewania się z innymi,

- poznawania opinii innych ludzi,

- dochodzenia do kompromisu

-porządkowania materiałów oraz zdobywania nowych źródeł informacji.

GALERIA

 

Gdy Amor śpi, miłość płata figle… 

 

 

            W dniu 14 lutego br w naszej szkole w świetlicy szkolnej odbyło się przedstawienie z okazji Dnia Zakochanych. Uczniowie klasy III B Gimnazjum pod kierunkiem Pani Małgorzaty Kozioł przygotowali zabawny skecz pt. „Gdy Amor śpi, miłość płata figle”, który przeplatany był współczesnymi hitami, wykonywanymi przez chór prowadzony przez Panią Agatę Bazalińską. Wszyscy śpiewali wspólnie znane przeboje, bawiąc się przy tym  znakomicie. Na zakończenie w nostalgiczny nastrój wprowadziły nas przepiękne wiersze o miłości przygotowane przez Panią Alicję Gozdek, które recytowali uczniowie klasy IIIB i I B Gimnazjum.
            W tym dniu w naszej szkole Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej i Gimnazjum zorganizował Pocztę Walentynkową. Kolorowe kartki z wyrazami sympatii można było wrzucać do skrzynki, która została ustawiona w świetlicy szkolnej. Warto podkreślić, że nie tylko na świetlicy, ale również w całej szkole pojawiły się dekoracje, których głównym akcentem były czerwone serduszka.

GALERIA

„Człowiek stosujący przemoc jest większym niewolnikiem od tego, który cierpi z jej powodu”.

                Pod tym hasłem 2 marca bieżącego roku odbył się apel dotyczący agresji, przygotowany przez uczniów klasy II a gimnazjum pod opieką pani pedagog J. Bożęckiej  i wychowawcy pani A. Ksel.
                Na wstępie widownia obejrzała krótki film nagrany przez prowadzących. Uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej wyjaśniali w nim, jak rozumieją pojęcie agresji. Następnie narratorzy uświadomili, że agresją są nie tylko bójki, ale także obsesyjna zazdrość, naruszanie praw czy decydowanie o tym, z kim może spotykać się dana osoba. Wśród przemocy fizycznej, psychicznej, ekonomicznej czy seksualnej pojawił się nowy rodzaj: cyberprzemoc. Ona ma także wiele postaci. Na ten temat był również nagrany film, w którym przytoczono drastyczne przypadki tego nowego przejawu agresji. Apel zakończył robiący duże wrażenie marsz czarnych sylwetek  - narratorów symbolizujących: zło, agresję, cyberprzemoc, pychę, zazdrość, nienawiść na tle utworu Grzegorza Markowskiego pt. ,,Zło”. Wśród złych emocji przemykała biała postać dobra, która zakończyła występ wierszem:     
                        „Człowiek człowiekowi wilkiem…
                         Lecz ty się nie daj zwalczyć…
                        Człowiek człowiekowi bliźnim
                        Z bliźnim się możesz zabliźnić.

 

 

DZIEŃ KOBIET

            Dużo szczęścia, miłości, uśmiechu, radości, spełnienia wszystkich najskrytszych marzeń oraz samych przyjemnych chwil w życiu … tego i wiele innych ciepłych słów życzyli nasi mężczyźni wszystkim paniom naszej szkoły już od samego rana. Na 4 godzinie lekcyjnej odbyło się przedstawienie z okazji Dnia Kobiet pod hasłem przewodnim – „Świat bez kobiet, byłby jak ogród bez kwiatów”. Główną część programu przygotowali panowie z klasy IIIA wspierani przez kolegów z klasy IIB i IIIB pod opieką Pana Krzysztofa Siwka. Przepiękną dekorację z uczniami przygotował Pan Aleksander Niwński a oprawą muzyczną zajęła się Pani Agata Bazalińska z szkolnym chórem. W trakcie przedstawienia mogliśmy podziwiać humorystyczne skecze, występy artystyczne i muzyczne. Na zakończenie panowie złożyli wszystkim naszym Panią serdeczne życzenia wręczając przygotowane przez Samorząd Uczniowski SP i Gimnazjum przepiękne tulipany. Pani Dyrektor Jadwiga Elżbieta Błaszczyk w imieniu wszystkich pań, podziękowała za piękne życzenia i kwiaty a panowie zaśpiewali gromkie „sto lat !!!”.
Jeszcze raz naszym wspaniałym kobietom życzymy samych dobrych chwil, nie tylko tego dnia!

 GALERIA


                                                                                                         

Witamy wiosnę…

Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego jej pierwszy dzień jest bardzo wyczekiwany przez wszystkie dzieci. W Zespole Placówek Oświatowych w Strawczynie przyjście wiosny świętowaliśmy przez dwa dni. 21 marca wiosnę witały klasy „0”. Natomiast 22 marca z tej okazji zaprezentowały się  klasy pierwsze, które pod kierunkiem swoich wychowawczyń; M. Walas i A. Piec przygotowały przedstawienie pt. „Witamy wiosnę”. Na uroczystości obecni byli: Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, uczniowie klas starszych oraz rodzice, którzy przybyli na zaproszenie swoich pociech. Obchody rozpoczęła Pani Dyrektor Elżbieta Błaszczyk witając wszystkich zgromadzonych.

Dzieci, recytując wiersze i śpiewając piosenki, przywoływały wiosnę a żegnały zimę. Z dużym zaangażowaniem prezentowały swoje umiejętności zgromadzonej widowni. Na zakończenie uczniowie klasy 1b zaprezentowali się wykonując „Taniec motyli” do muzyki Piotra Czajkowskiego.    

Jesteśmy pewni, że po takim powitaniu wiosna zagości u nas na dobre

M. Walas

  POMOC DLA DARII

W lutym i marcu w szkole w Strawczynie organizowana była zbiórka ozdób i kartek świątecznych na rzecz Darii Szlufik, uczennicy klasy 6 a. Dziewczynka po ciężkiej operacji kręgosłupa wymaga kosztownej rehabilitacji. Koleżanki i koledzy nie mogli zostawić jej bez pomocy, dlatego postanowili pod kierunkiem  dyrekcji i pedagogów zorganizować kiermasz, na który uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz pracownicy szkoły własnoręcznie wykonywali ozdoby. Kartki świąteczne przygotowali natomiast gimnazjaliści  w ramach zajęć koła plastycznego oraz uczniowie klas I a i III szkoły podstawowej pod nadzorem katechetki p. D. Mróz. Pomysłów, chęci i sił nie brakowało. Wszystkie ozdoby wystawiono na sprzedaż w czasie kiermaszu zorganizowanego 13.03.2016 r. pod Kościołem p.w. Wniebowzięcia NMP w Strawczynie. Łącznie udało się zebrać 2700zł. Cała kwota została przekazana na konto Darii.

Z ortografią za pan brat!

  22 marca br. odbyła się kolejna edycja Gminnego Konkursu Ortograficznego o tytuł Szkolnego i Gimnazjalnego Mistrza Ortografii. Uczestnicy mieli za zadanie napisać poprawnie tekst dyktanda lub, jak w gimnazjum, wybrać poprawną formę wyrazu.  Emocji nie brakowało, bo teksty, przygotowane przez pp. Magdalenę Ciszek i Agatę Ksel z ZPO w Strawczynie , nie były proste.

Zwycięzców wyłoniono po wnikliwym sprawdzeniu prac. W zmaganiach towarzyszyły uczniom zaangażowane polonistki , które komisyjnie wyłoniły zwycięzców.

Zostali nimi, spośród 15 najlepszych w swoich szkołach zawodników, uczniowie:

Szkolny Mistrz Ortografii -Gabriela Banaś z Niedźwiedzia

I Wicemistrz - Maria Wawrzeńczyk z Chełmiec

II Wicemistrz -Patrycja Jas z Niedźwiedzia.

Spośród 7 gimnazjalistów, w kategorii :

Gimnazjalny Mistrz Ortografii- Kewin Gad Gimnazjum nr1  Strawczyn

I Wicemistrz Kamila Stefańska – Gimnazjum nr1 Strawczyn

II Wicemistrz- Julia Szymoniak-Gimnazjum nr1  Strawczyn

Obydwie uczennice po raz trzeci uczestniczą z sukcesem w tym konkursie i z żalem się z nim rozstają. Nagrodzeni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, książki, a wszyscy uczestnicy długopisy i czekolady na osłodę niełatwych zmagań. Gminny Konkurs Ortograficzny mógł odbyć się tradycyjnie dzięki współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Strawczynie.

                                     Organizatorzy zapraszają na zmagania za rok!

 

Wycieczka Pierwszaków do Komendy Wojewódzkie Policji w Kielcach

Wycieczka do Policji zawsze budzi wśród dzieci wielkie emocje. Tak też było i w przypadku uczniów klasy Ia w Strawczynie, którzy odwiedzili Komendę Wojewódzką Policji w Kielcach przy ulicy Kusocińskiego. Na miejscu pierwszaki spotkały się z panem   nadkom. Dariuszem Chatysem, który oprowadził je po budynkach komendy i opowiedział o pracy w policji. Podczas wizyty dzieci zobaczyły, jak szkolone są psy policyjne. Pan podkom. Paweł Gonciarz wyjaśnił dzieciom, jaką rolę pełnią one w policji, w jaki sposób przygotowują się do służby oraz pokazał podstawowe komendy wydawane psu.  Dzieci miały okazję zobaczyć samochody, motory policyjne, oraz sprzęt i elementy umundurowania funkcjonariuszy. Pierwszaki nie omieszkały skorzystać z okazji, aby usiąść choć na chwilę wewnątrz radiowozu. Nie obyło się bez uruchamiania sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej. Jednak  największą atrakcją okazała się wizyta na strzelnicy  i spotkanie z policjantami pracującymi w oddziale antyterrorystycznym. Dzieci z dużym zaciekawieniem z bliska oglądały broń używaną przez funkcjonariuszy oraz inne elementy policyjnego sprzętu.  Miały okazję zobaczyć jak trenują policjanci przygotowujący się do służby. Na koniec spotkania dzieci otrzymały pamiątkowe upominki, one same zaś w ramach podziękowań przygotowały pamiątkowy portret policjanta. Po wizycie wielu pierwszaków zadeklarowało, że w przyszłości z pewnością wstąpią w szeregi policji.

Anna Piec

 

 

KONKURS "CUDZE CHWALICIE, SWEGO NIE ZNACIE"

     8 kwietnia odbyła się kolejna edycja organizowanego od wielu lat w ZPO w Strawczynie konkursu „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Do rywalizacji przystąpiło sześć szkół podstawowych z terenu gminy Strawczyn. Uczestników gorąco powitali dyrektor szkoły Elżbieta Błaszczyk oraz wójt Tadeusz Tkaczyk, podkreślając korzyści wynikające ze znajomości swojej małej ojczyzny. Konkurs podzielony został na przeplecione artystycznymi występami uczniów ze Strawczyna etapy: prezentacja nakręconych przez uczestników  filmów o ciekawym zakątku gminy, odpowiedzi na pytania z nią związane, przedstawienie elementów świętokrzyskiego stroju ludowego,  wykazanie się znajomością zabytków gminy Strawczyn. Przystępując do wykonania poszczególnych zadań, wszyscy biorący udział  w tegorocznym konkursie wykazali się niemałą wiedzą na temat swojej małej ojczyzny. Rywalizacja była bardzo wyrównana, a poziom wysoki. Najlepsi okazali się jednak uczniowie ze szkoły w Korczynie, drugie  miejsce zajęli przedstawiciele placówki z Oblęgorka, a trzecie – drużyny z Niedźwiedzia i Strawczyna. Wszystkim uczestnikom tegorocznych zmagań konkursowych dyrektor szkoły w Strawczynie pogratulowała dużej wiedzy, zwycięzcom wręczyła pamiątkowe dyplomy i drobne upominki, a młodzieży ze Strawczyna podziękowała za uprzyjemnienie czasu drużynom i publiczności.

 

ŚWIĘTO UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

4 maja w ZPO w Strawczynie odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja w 1791 roku. Uroczystość tradycyjnie rozpoczęto wprowadzenie sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu państwowego. Aby przypomnieć tak ważne wydarzenie w dziejach Polski, uczniowie pod kierunkiem p. A. Bazalińskiej i p. D. Hołdy przygotowali ,,żywą” lekcję historii. Inscenizowała ona okoliczności  uchwalenia Konstytucji 3 Maja i została wzbogacona oraz urozmaicona  śpiewem patriotycznych pieśni. Pani Elżbieta Błaszczyk, dyrektor ZPO w Strawczynie, skierowała do zebranych słowa, w których nawiązała do wydarzeń z 1791 roku, mówiąc o konieczności pielęgnowania tradycji i postaw patriotycznych. Podziękowała za przygotowanie uroczystej akademii opiekunom oraz młodzieży.

     DNI BIBLIOTEKI

 Kto czyta, ten żyje wielokrotnie! - 20 maja miał miejsce apel kończący szkolne Dni Biblioteki. W ich trakcie starsi uczniowie czytali młodszym fragmenty wybranych utworów, tworzyli oryginalne projekty okładek ulubionych książek i plakaty zachęcające do czytelnictwa. Najciekawsze  prace plastyczne zostały nagrodzone.  Wyróżnienia otrzymali uczniowie z klasy I - Franciszek Piątek, Maja Naszydłowska, Anna Bernat. Weronika Met z kl. II”a” gimnazjum została zagrodzona za plakat pt. „Książki to Twój własny świat” promujący czytelnictwo w szkole. Nagrody wręczyła pani bibliotekarka A. Zapart. Wszystkie nagrodzone prace można obejrzeć na wystawie w bibliotece szkolnej. Apel zakończyła krótka historia książek w wykonaniu klasy II „a” gimnazjum, wzbogacona o prezentację multimedialną, ilustrującą omawiane zagadnienia. Uczniowie zobaczyli m. in. największą, najmniejszą i najdroższą książkę świata. Scenkę zachęcającą do czytania przygotowali uczniowie kl. V „a”.  Przedstawienie zostało przygotowane pod nadzorem pani Agaty Ksel. Na  zakończenie pani dyr Elżbieta Błaszczyk  odczytała najmłodszym baśń o kocie w butach i zaapelowała o częstsze zaglądanie do biblioteki i sięganie po książki.

DZIEŃ MATKI

Galeria