ROK SZKOLNY 2018/2019

 

 

Inauguracja roku szkolnego 2018/2019 w ZPO w Strawczynie

               

I znów szkoła tętni życiem…

3 września w Zespole Placówek Oświatowych w Strawczynie, podobnie jak w wielu innych szkołach, miała miejsce uroczysta inauguracja roku szkolnego 2018/2019. Punktualnie o godzinie 9.00 w sali gimnastycznej licznie zgromadzili się uczniowie, nauczyciele oraz rodzice, których serdecznie przywitała dyrektor placówki, pani Jadwiga Elżbieta Błaszczyk. Przypomniała ona,
że 1  września minęła  79 rocznica wybuchu II wojny światowej, a 11 listopada  przypadnie setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, która z całą pewnością zostanie w szkole uroczyście upamiętniona, aby oddać cześć tym, którym zawdzięczamy wolność i suwerenność naszej ojczyzny. Następnie pani dyrektor zwróciła się do uczniów, życząc im, aby rozwijali swoje zainteresowania, doskonalili talenty, zdobywali wiedzę, korzystali z oferty zajęć pozalekcyjnych. Zaapelowała także o szanowanie mienia szkolnego, zwróciła uwagę na fakt, że podczas wakacji w placówce prowadzone były drobne prace remontowe, odświeżono szkolne hole, sale lekcyjne, polakierowano parkiet w sali gimnastycznej, aby uczniowie mogli zdobywać wiedzę i sprawność w naprawdę dobrych warunkach. Ponadto pani Błaszczyk poprosiła zgromadzonych rodziców, aby aktywnie włączyli się w życie szkoły, bo tylko dobra współpraca między domem rodzinnym dziecka i szkołą zapewnia sukces dydaktyczno-wychowawczy i właściwie kształtuje osobowość młodych ludzi. Kończąc swoje krótkie wystąpienie, dyrektor ZPO życzyła uczniom, rodzicom, nauczycielom, pracownikom i przyjaciołom szkoły wielu sukcesów, wytrwałości oraz spełnienia wszystkich zamierzeń i planów w nowym roku szkolnym 2018/2019.  Na zakończenie przedstawieni zostali wychowawcy poszczególnych klas, którzy następnie zabrali swoich wychowanków do sal, gdzie przywitali się z nimi po wakacyjnej przerwie i zapoznali ich z planem lekcji na pierwsze dni nauki. Po uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego wychowankowie wraz z nauczycielami udali się do kościoła, by tam wspólnie wziąć udział w inauguracyjnej mszy świętej.

Magdalena Ciszek

Międzynarodowy Dzień Kropki

Każde dziecko ma swoje mocne strony, które należy wspierać i rozwijać. Dostrzegają to nauczyciele ZPO w Strawczynie, którzy zainicjowali po raz pierwszy Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest on obchodzony na świecie od 2009 roku  w dniu 15 września, a w Polsce uczestniczy w nim ponad 2,5 tys. szkół. Historia tego święta rozpoczęła się od książki Petera Reynoldsa „The Dot”, którego bohaterka dzięki małej kropce zmieniła myślenie o sobie i uwierzyła we własne możliwości.

W szkolnej dwudniowej inicjatywie 14 i 17 września br. wzięli udział uczniowie i nauczyciele od zerówek po klasy gimnazjalne.  Odbyło się ponad 30 lekcji z „kropką” w temacie oraz zajęcia w szkolnej świetlicy i bibliotece, a także manifestowanie kreatywności strojem w kropki.

 Niemal każda klasa przygotowała swoje drzewo talentów, powstawały wielojęzyczne wierszyki,  zabawne prace plastyczne, komputerowe. Uczniowie zapisywali  imiona alfabetem Braille'a, grali w twistera i inne gry ruchowe „z kropką”. Uczestnicy gry biblioteczno- świetlicowej „Poszukiwacze kropek” odnajdywali zadania-kropki umieszczone w różnych punktach szkoły. Najsprytniejsi i najszybsi odnaleźli hasła wspierające: „Uwierz w siebie!”, „Masz talent!”  Starsi uczniowie rozwiązywali zakropkowane zadania  logiczno – matematyczne. Nieodłącznym elementem stroju uczniów i nauczycieli tego dnia była także kropka. 

Warto odnaleźć swój talent, choćby najmniejszy, warto dbać o jego rozwój, a przy tym wesoło spędzać czas!

Agata Ksel

 

Ku Niepodległej!

 19 września 2018r. w ZPO w Strawczynie, w związku ze zbliżającymi się obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, na zaproszenie Pani Dyrektor Jadwigi Elżbiety Błaszczyk gościła grupa rekonstrukcji historycznej „Rekonstrukto” z Dębina z pokazem „Ku Niepodległej”. Uczniowie naszej szkoły przenieśli się w czasie w okres zaborów i walk o niepodległość Polski. Mogli zobaczyć stroje z epoki: od kosyniera spod Racławic po żołnierza legionów Piłsudskiego oraz dotknąć replik broni z powstań narodowych i I wojny światowej. Była to doskonała żywa lekcja historii i patriotyzmu
w naszej szkole.

Krzysztof Siwek

Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” w ZPO w Strawczynie

 

7 września 2018r. w Zespole Placówek Oświatowych  w Strawczynie odbyło się spotkanie z okazji promowania Narodowego Czytania, które organizowane jest z inicjatywy Prezydenta RP od 2012 r. Obecna, siódma już edycja tej akcji, miała szczególny charakter, gdyż przypadła w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji czytana była znakomita powieść Stefana Żeromskiego pt. „Przedwiośnie”. Podkreślono,
że w „Przedwiośniu” pisarz w niezwykły sposób przeżywał i ukazał polskość, trudny proces odradzania się Rzeczypospolitej, a także walkę o obronę granic.

Uroczystość rozpoczęto od krótkiego przypomnienia najważniejszych faktów związanych z twórczością  oraz życiem patrona szkoły. Udział w czytaniu wzięły klasy ósme, a fragmenty powieści czytały uczennice: Karolina Berniker, Karolina Cerkowniak, Weronika Borowiec i Maja Kubicka. W czytaniu wzięła również dyrekcja szkoły. Pani Dyrektor Elżbieta Błaszczyk, podsumowując akcję, przypomniała uczniom, że czytanie, choć nieobowiązkowe, jest przyjemne, rozwijające i ważne.

Katarzyna Serweta

 

VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w ZPO w Strawczynie
 

W tygodniu poprzedzającym obchody VIII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia, trwały przygotowania do finałowych rozgrywek o tytuł Mistrzowskiej Klasy w Tabliczce Mnożenia. Uczniowie w tym czasie wykonywali transparenty, uczyli się rymowanek, pisali utwory literackie o tabliczce mnożenia. Przygotowywali okrzyki dopingujące i stroje. Ozdobiono szkołę tematycznymi dekoracjami. Przed egzaminami uczniowie aktywnie przypominali sobie tabliczkę mnożenia, wykorzystując do tego celu m.in. Karty Grabowskiego, a nauczyciele wszystkich przedmiotów tę wiedzę uczniów sprawdzali.

W czwartek (27.09.2018) oraz piątek (28.09.2018) zostały przeprowadzone przez egzaminatorów egzaminy z tabliczki mnożenia dla wszystkich uczniów klas IV-VIII SP oraz gimnazjum. Do egzaminu przystąpiło 208 osób. Tytuły „Eksperta Tabliczki Mnożenia” zdobyło 78 uczniów, czyli o 10 % uczniów więcej niż w roku ubiegłym. Wyniki poszczególnych klas oraz lista "Ekspertów Tabliczki Mnożenia" zostały przedstawione na tablicy ogłoszeń na trzecim piętrze.

Poniedziałek 1 października upłynął pod hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Podczas przerw  Patrole Egzaminacyjne przepytywały uczniów ze znajomości tabliczki mnożenia. W egzaminie wzięli udział również chętni nauczyciele. Na trzeciej godzinie lekcyjnej dwa Patrole Egzaminacyjne z koordynatorkami (paniami Dorotą Gaj oraz Joanną Niwińską - Fidor) udały się na teren Strawczyna, aby przeprowadzić egzamin wśród jego mieszkańców. Przepytano  sto osób i wręczono ponad 70 odznak Eksperta Tabliczki Mnożenia.

Obchodom ŚDTM towarzyszył też konkurs indywidualny: "Tabliczka mnożenia w rymach". Uczniowie mogli napisać dowolny utwór literacki dotyczący tabliczki mnożenia.

W ramach finału VIII ŚDTM wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami aktywnie wzięli udział w rozgrywkach o tytuł Mistrzowskiej Klasy w Tabliczce Mnożenia, Dopingowali swoich zawodników matematycznymi okrzykami i transparentami. Każda klasa postarała się o jednolity strój wyróżniający ją spośród innych. Przedstawiciele klas wzięli udział w trzech konkurencjach: "Piłkarz- matematyk", "Król/Królowa skakanki", "Szeryf". Komisja wyłoniła trzy zwycięskie klasy, którym dyrektor placówki, pani Jadwiga Elżbieta Błaszczyk wręczyła dyplomy i nagrody, a także puchar. Nie zapomniano tez o wyróżnieniu  zwycięzców  konkursu literackiego.

Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji. Mamy nadzieję, że to matematyczne święto wejdzie na stałe do naszego szkolnego kalendarza.

Dorota Gaj
Joanna Niwińska-Fidor

Dzień Edukacji Narodowej w ZPO w Strawczynie

Dnia 12.10.2018 r. obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej, tradycyjnie nazywany Dniem Nauczyciela. Już od samego rana uczniowie składali swoim pedagogom gorące życzenia, a przedstawiciele najstarszych klas i Rady Rodziców przekazali na ręce nauczycieli wspaniały tort z tej okazji. Punktem kulminacyjnym święta była uroczysta akademia przygotowana przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem pani E. Żelaznej i pana
K. Siwka. Zanim rozpoczęły się występy, życzenia szczęścia, zdrowia i wytrwałości w trudnej pracy złożyła nauczycielom i wszystkim pracownikom placówki pani dyrektor Jadwiga  Elżbieta Błaszczyk. Następnie uczniowie zaprezentowali krótki program artystyczny, w którym humorystyczne scenki i recytacje przeplatały się z  występami chóru szkolnego pod przewodnictwem pani A. Bazalińskiej. Zwieńczeniem uroczystości okazały się gorące życzenia i serdeczne podziękowania za trud włożony w nauczanie i wychowywanie dzieci, skierowane przez przedstawicieli Rady Rodziców do wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły. Na ręce pani dyrektor przekazali oni kwiaty i kosz słodkości dla pracowników oświaty. Również kwiaty oraz drobne słodkie upominki wszystkim pracownikom szkoły w imieniu Samorządu Uczniowskiego przekazali jego członkowie. Cała uroczystość zakończyła się wspólnym odśpiewaniem tradycyjnych „Stu lat”.

Krzysztof Siwek

 

Uroczyste ślubowanie uczniów Szkoły Podstawowej
im. S. Żeromskiego w Strawczynie

16 października w świetlicy  Zespołu Placówek Oświatowych w Strawczynie odbyło się  uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej. Pani dyrektor Jadwiga Elżbieta Błaszczyk serdecznie powitała przybyłych gości: pana wójta Tadeusza Tkaczyka,  licznie zgromadzonych rodziców, nauczycieli oraz samych  pierwszoklasistów. W ciepłych słowach zwróciła się do uczniów, życząc im, aby czuli się w szkole bezpieczni, znaleźli nowych, licznych przyjaciół, ale przede wszystkim zdobywali wiedzę. Pierwszoklasiści przygotowali pod okiem wychowawczyń - pani H. Nygi i W. Zachariasz - program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Wykazali się również wiedzą dotyczącą naszej Ojczyzny, znajomością zasad bezpieczeństwa oraz  funkcjonowania w grupie rówieśniczej. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że mogą już zostać przyjęci do braci uczniowskiej. Pierwszoklasiści złożyli ślubowanie na sztandar szkoły, a uroczystego pasowania symbolicznym ołówkiem dokonała pani dyrektor Jadwiga Błaszczyk.  Obecny na ślubowaniu wójt, pan Tadeusz Tkaczyk, życzył pierwszakom wielu sukcesów, a rodzicom - aby pociechy były dla nich zawsze dumą. Na pamiątkę wręczył uczniom upominki.  Również rodzice pamiętali o święcie swoich dzieci, przygotowując dla nich „rogi obfitości”. Ten pełen wrażeń dzień z pewnością na długo zostanie pierwszakom
w pamięci.

                                                                                                                         
                                                                                                                                         Halina Nyga
Wiesława Zachariasz  

 

WOLNA! NIEPODLEGŁA!

 

11 listopada to data niezmiernie ważna dla każdego Polaka. Uroczyste obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę rozpoczął w Zespole Placówek Oświatowych  w Strawczynie  polonez, w rytm którego wszyscy uczniowie od IV klasy szkoły podstawowej do III gimnazjum weszli na salę gimnastyczną. Tu, podczas akademii towarzyszyli  im znamienici goście, a wśród nich: doradca Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, radna Sejmiku Wojewódzkiego - pani Renata Janik, wizytator w Kuratorium Oświaty – pani Małgorzata Zielińska - Perczak, pan wójt Tadeusz Tkaczyk, dyrektor Samorządowego Centrum Kultury i Sportu w Strawczynie – pan Maciej Lewandowski, radni Rady Gminy Strawczyn, ks, proboszcz Piotr Florczyk, przedstawiciele Rady Rodziców, których przywitała dyrektor placówki, pani Jadwiga Elżbieta Błaszczyk. O godzinie 11.11 w postawie na baczność wszyscy uroczyście odśpiewali cztery strofy narodowego hymnu, tym samym włączając się w ogólnopolską akcję. W akademii przeplatały się recytacja patriotycznych polskich tekstów pióra m.in. A. Mickiewicza, J. Słowackiego, C.K. Norwida, M. Konopnickiej, W. Szymborskiej, J. Tuwima  oraz bardziej i mniej znane pieśni. Goście aktywnie włączali się w uroczystość, śpiewając wraz ze społecznością szkolną „Rotę”, „Wojenko, wojenko”, „Przybyli ułani”, „My, Pierwsza Brygada” czy „Szarą piechotę”.  Wspomnieniom  i refleksjom związanym z trudną historią naszego narodu towarzyszyły pantomimiczne scenki obrazujące upadek Polski, walki o niepodległośc oraz odzyskanie upragnionej wolności. Ukoronowaniem uroczystości okazał się przepiękny taniec uczennic szkoły podstawowej z białymi i czerwonymi flagami, po którym w rytm poloneza uczniowie wyszli na plac szkolny, by tam utworzyć  biało-czerwoną różę i wypuścić 100 gołębi na 100-lecie odzyskania niepodległości. Na twarzach wielu uczestników tego pamiętnego widowiska widoczne było wzruszenie.

Uroczystość, która miała miejsce w ZPO w Strawczynie, stanowi dowód na to, że w czasie pokoju także można być patriotą. Warto, aby dzięki takim chwilom wspólnego świętowania i przeżywania narodowych rocznic utrwalać w pamięci potomnych czyny patriotów z przeszłości. Warto też zapamiętać słowa świętego Jana Pawła II: „Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo" .

Agata Ksel
Magdalena Ciszek

„Moja miłość urodziła się i wykołysała na piersiach przyrody…” -  Dzień Patrona

        

             Gdzie strumyk Lipka płynie - Żeromski urodzony

           Dom jego stał tu  niegdyś, dziś kamień poświęcony.

           W  starym kościele naszym ochrzcili go rodzice,

           bo dzierżawili trochę te piękne okolice...

Słowami hymnu szkoły rozpoczął się nastrojowy apel poświęcony pięknu przyrody opisanej w utworach Patrona - Stefana Żeromskiego, który miał miejsce w pierwszych dniach grudnia w świetlicy szkolnej. Uczniowie klas szóstych i siódmej zaprezentowali swoim kolegom wybrane przez polonistkę,  panią Annę Jaworską, fragmenty prozy wybitnego pisarza. Opisy okolicy Ciekot, Radostowej zawsze będą zachwycać czytelników „Dzienników” i powieści Stefana Żeromskiego. Niezwykle sugestywnie pobudzają  wyobraźnię. Oddają słowem nie tylko kolory zmieniającej się wraz z porami roku przyrody, ale także miejsca, kwiaty, drzewa. Ten zabieg stylistyczny zbliża  pisarza do kolorysty Mickiewicza. I chociaż brak tu rymów, teksty obfitują w poetyckie epitety i porównania. Apel wzbogaciły ilustrujące opisywane miejsca, obiekty i krajobrazy slajdy, przybliżając zgromadzonym  okolice najbliższe sercu Patrona.

 

 

Święto wszystkich wolontariuszy

         5 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Tego dnia uczniowie klasy VII przygotowali apel pod hasłem „Dobrze widzi się tylko sercem”. Na początku uczniowie przypomnieli zebranym, kim są wolontariusze i na czym polega ich praca. Była to okazja do promowania postaw altruistycznych. Młodzi artyści uświadomili zebranym, jak ważne jest przełamywanie obojętności i otwarcie się na drugiego człowieka.  W trakcie apelu uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, w której wolontariusze przedstawili różne formy pomocy, jakie można realizować w ramach wolontariatu. Mieli również okazję pochwalić się działaniami dotychczas przeprowadzonymi  w ramach szkolnego koła.

        Podsumowując apel, Pani Dyrektor Elżbieta Błaszczyk podkreśliła, że życzliwość i wsparcie okazywane osobom, które tego potrzebują, daje dużo satysfakcji, wyraziła również nadzieję, że to spotkanie zachęci w przyszłości nowe osoby do wspólnego działania w szeregach Szkolnego Koła Wolontariatu.

Wioletta Gołębiowska

 

Jasełka

20  grudnia uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych  w Strawczynie  wraz z dyrekcją i gronem pedagogicznym  obejrzeli jasełka bożonarodzeniowe. Zostały one  przygotowane przez  dzieci z klasy 5 b i młodzież z klasy 8 b szkoły podstawowej pod kierunkiem pań D. Mróz i M. Met. Inscenizacja składała się z dwóch aktów. W pierwszym widzowie zobaczyli scenkę z życia polskiej rodziny, która przygotowuje się do  Wigilii i świąt Bożego Narodzenia. Rodzice opowiadają córkom o  starych zwyczajach i wspominają, jak obchodzono te piękne święta, kiedy oni byli dziećmi. W drugim akcie uczniowie i przybyli na uroczystość rodzice zobaczyli współczesną aranżacją szopki połączoną  z tradycyjnym kolędowaniem aniołów, pasterzy i królów.  Dzieciątku pokłoniła się także rodzina, która grała w akcie pierwszym. W spokojny, radosny nastrój wprowadziły wszystkich przepiękne kolędy i pastorałki w wykonaniu szkolnego chóru pod kierunkiem niezastąpionej pani A. Bazalińskiej. Uwagę widzów przykuwała ponadto efektowna, podświetlana scenografia,  którą przygotowała jednej z mam – pani A. Berniker  wraz ze swymi córkami, które uczęszczają do naszej szkoły. Na zakończenie tej pięknej uroczystości pani dyrektor Jadwiga Elżbieta Błaszczyk złożyła dzieciom,  rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły ciepłe, świąteczne życzenia oraz serdecznie podziękowała  uzdolnionej pani  scenograf za pomoc w wykonaniu niezwykłej dekoracji.

Dorota Mróz

KARNAWAŁOWE SZALEŃSTWO W SZKOLE W STRAWCZYNIE

 

Z karnawałem kojarzą  się wszystkim wesołe zabawy, kolorowe stroje, muzyka i taniec. Pomysł takiej zabawy pochodzi od starożytnych Greków, którzy urządzali huczne uroczystości na cześć Dionizosa. Tradycyjnie w naszej szkole z okazji karnawału urządzana jest zabawa choinkowa, która w tym roku odbyła 31stycznia. Długo oczekiwany przez wszystkich  czwartek okazał się dniem pełnym  wrażeń i niespodzianek. Jeszcze przed feriami Samorządy Uczniowskie, które były organizatorami zabawy, umieściły na kolorowych plakatach, tablicach samorządowych,   drzwiach wejściowych a także na stronie internetowej szkoły wszystkie niezbędne informacje po to, aby uczniowie właściwie przygotowali się do uroczystości. 

Zabawa odbyła się w łączniku (oszklonym holu szkolnym) bogato ozdobionym różowymi i niebieskimi balonami, serpentynami, maskami karnawałowymi, napisami i innymi elementami wykonanymi specjalnie na tę okazję.

Pani dyrektor Elżbieta Błaszczyk tradycyjne otwarła imprezę, witając zebranych i zapraszając wszystkich do wspólnej zabawy. 

Szkolny karnawał poprowadził pan Piotr, didżej, wybrany i wynajęty przez opiekunki SU. Jak się szybko okazało, wybór nie mógłby być lepszy. Pan Piotr przygotował świetną muzykę, znakomicie dobraną do upodobań  grup wiekowych imprezowiczów. Był fantastycznym, kulturalnym i tryskającym humorem wodzirejem. Tańce przeplatał pomysłowymi konkursami, a dobrą atmosferę podtrzymywał ciekawie opowiadanymi żartami.

Zabawa odbyła się w trzech grupach. W godzinach 13.00-15.00 świętowały maluchy z klas 0-III, od 15.00 do 17.00 bawili się uczniowie klas IV-VI, a od 17.00 do 21.00- uczniowie klas VII-VIII i III gimnazjum. Samorządy Uczniowskie przewidziały dla każdej grupy wiekowej wiele atrakcji. Wśród najmłodszych, w konkursie na „Najciekawszy strój karnawałowy”, wyłoniono zwycięzców. I tak pierwsze miejsce za strój Ducha uzyskał uczeń klasy IIA Filip Wawrzeńczyk, drugą lokatę, za strój Indianki, uczennica klasy IIA Zuzanna Olszak,  a trzecią, za strój Rycerza,  Kacper  Gołuchowski - uczeń klasy 0B. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy, czekolady oraz drobne upominki. Wybrano również Królową i Króla Dobrej Zabawy w każdej z trzech grup. Zaszczytne tytuły zdobyli Picheta Marta z klasy I B i Dawid Jarząbek  z klasy IB, Zuzanna Banasik z klasy V A i Maciej Surma z klasy V B, oraz Julia Chruściak z klasy IIIB gimnazjum i Jakub Jaros z klasy IIIC gimnazjum Wszyscy zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz szarfę z napisem: „Miss dobrej zabawy” i „Mister dobrej zabawy”, koronę, a także słodki upominek. Pamiątkowe dyplomy i serdeczne gratulacje wszyscy wyróżnieni uczniowie odebrali z rąk opiekunek samorządów: Joanny Niwińskiej-Fidor i Marty Smolarczyk. Wszystkie nagrody ufundowały Samorządy Uczniowskie.

Podczas zabawy odbyła się także loteria fantowa (każdy los wygrywał), którą przeprowadziła uczennica klasy VIB Kinga Wawrzeńczyk. Każdy uczestnik losował numerek, który był numerem pytania zadawanego przez prowadzącą zabawę,  a także numerem fantu. Część przedmiotów przeznaczonych na loterię została darowana przez uczniów,  a część zakupiona przez samorządy uczniowskie z dochodu uzyskanego w trakcie zabawy andrzejkowej. 

Organizatorzy przygotowali również kącik do malowanie twarzy, z profesjonalnym katalogiem, farbami i kredkami. Wizażystki, uczennice klasy VIII b, miały ręce pełne roboty. Uczennice klasy III C gimnazjum  przygotowały z kolei i przeprowadziły pokaz ogromnych baniek mydlanych.

Funkcjonował także sklepik szkolny, gdzie można było kupić smaczne wypieki, napoje i inne słodkości.

Pieniądze z działalności sklepiku działającego zarówno podczas zabawy karnawałowej, jak i andrzejkowej,  a także dochód z loterii fantowej, Samorządy Uczniowskie przeznaczyły na nagrody oraz częściowo na wynagrodzenie (około 2/3 całej kwoty)  didżeja. 

Zarówno uczniowie szkoły podstawowej, jak i gimnazjum bawili się wyśmienicie na tegorocznej, pełnej wrażeń , zabawie choinkowej. Karnawał 2019 w strawczyńskiej szkole należy uznać za imprezę niezwykle udaną, a organizatorom przesłać podziękowania i wyrazy uznania.

Joanna Niwińska-Fidor
Marta Smolarczyk

 

Z ORTOGRAFIĄ ZA PAN BRAT!

Zgodnie z wieloletnią już tradycją Zespołu Placówek Oświatowych w Strawczynie
w marcu odbywa się Gminny Konkurs Ortograficzny, podczas którego uczniowie wszystkich szkół z terenu gminy walczą o tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii. W tym roku w organizację tego wydarzenia zaangażowało się wiele osób: panie Agata Ksel, Magdalena Ciszek, Katarzyna Wąsowicz, które nawiązały współpracę z opiekunkami bibliotek: gminnej
i szkolnej, paniami Haliną Snoch i Katarzyną Serwetą. Uczestnicy zostali serdecznie powitani przez dyrektor szkoły w Strawczynie, panią Jadwigę Elżbietę Błaszczyk. Tegoroczne zmagania odbywały się w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-VI i VI-VIII szkoły podstawowej + III gimnazjum. Uczestnicy musieli zmierzyć się z napisaniem dyktanda najeżonego ortograficznymi pułapkami. Wszyscy poradzili sobie bardzo dobrze, ale tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii wśród młodszej grupy wywalczyła Malwina Malicka ze Strawczyna, a dwa kolejne miejsca zajęły jej szkolne koleżanki: Dominika Tobera i Oliwia Koskiewicz, III wicemistrzem został natomiast Jakub Sypniewski z Niedźwiedzia. Z ogromnym zadowoleniem odebrali oni z rąk dyrektor szkoły w Strawczynie pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Wśród starszych uczniów wyróżnili się: Patrycja Jas ze Strawczyna, Julia Salacha z Oblęgorka, Julia Kowalczyk  ze Strawczyna oraz Wiktoria Snoch. Wszyscy  uczestnicy konkursu otrzymali od organizatorek słodkie co nieco  oraz długopis. Kolejne zmagania za rok!

Magdalena Ciszek

STOP cyberprzemocy!

 

 

Dnia 26 lutego w naszej szkole odbył się profilaktyczny apel poświęcony zjawisku cyberprzemocy.  Poprzedzony został lekcjami wychowawczymi na temat bezpiecznego korzystania z Internetu, w holu szkoły znalazła się także gazetka poświęcona cyberprzemocy.

W czasie apelu miała miejsce  prezentacja multimedialna  na temat zalet Internetu i jego możliwości. Prowadzący ostrzegali przed zagrożeniami płynącymi z sieci, które popierali przykładami z życia codziennego. Podawali także sposoby zabezpieczania się przed niebezpieczeństwem, by uniknąć przykrych sytuacji.

Między kolejnymi punktami programu pojawiały się piosenki w wykonaniu uczniów i  wyświetlane były filmiki związane z omawianym tematem. Uczniowie odegrali również scenkę obrazującą, która mogłaby zdarzyć się w każdej szkole.

Jesteśmy przekonani, że podjęte inicjatywy wzbogaciły świadomość uczniów na temat zagrożeń płynących z sieci oraz uzmysłowiły im fakt, że często kroki podejmowane w świecie wirtualnym mają swe przykre konsekwencje w rzeczywistości. Oby  przesłanie apelu  skłoniło młodych internautów do refleksji nad problemem zagrożeń płynących z tak bliskiemu im Internetu.

Agnieszka Stefańczyk,
Anna Krzemińska

 

Kobieta – ile w tym słowie miłości, piękna, życia…

 

Już od samego rana 8 marca  wszystkie  Panie w Zespole Placówek Oświatowych w Strawczynie chodziły podekscytowane i uśmiechnięte, a panowie krążyli z bukietami kwiatów i koszami słodkości. Tak to bywa w to niezwykłe święto,  czyli Międzynarodowy Dzień Kobiet. Obchodzone jest ono już od 1910 roku, a swoimi korzeniami sięga starożytnego Rzymu, gdy na początku marca obchodzono tzw. „Matronalia”, czyli święta macierzyństwa, płodności i pierwiastka żeńskiego w naturze.  Aby wiekowej tradycji stało się zadość,  w szkole w Strawczynie,  jak co roku, były serdeczne życzenia, piękne kwiaty  i małe słodkie upominki dla wspaniałych Pań! Punktem kulminacyjnym tego wyjątkowego dnia okazał się jednak przepiękny występ uczniów pod kierunkiem opiekunów: pana Marcina Stolarskiego i księdza Adama Koćwina.  Przenosząc się w sposób symboliczny w czasie i docierając do  biblijnego okresu Adama i Ewy, uczniowie klasy 6a ukazali, jak ważną rolę od zarania dziejów pełni w świecie niezastąpiona kobieta. Zabawny, a zarazem pełen życiowej prawdy występ uczniów uświetnił odpowiednio dobrany repertuar muzyczny w wykonaniu członków szkolnego chóru pod kierunkiem pani Agaty Bazalińskiej.  Akademię w sposób profesjonalny poprowadzili przedstawiciele najstarszych w szkole klas: Kuba Jaros i Wiktoria Gos. Uroczystość zwieńczyło oczywiście gromkie „Sto lat!” od Panów dla wszystkich Pań

            Na koniec akademii głos zabrała dyrektor szkoły, pani Jadwiga Elżbieta Błaszczyk, która podziękowała młodzieży za piękny występ, a wszystkim paniom i dziewczętom złożyła serdeczne życzenia.

ks. Adam Koćwin
Krzysztof Siwek

Wizyta Księdza Biskupa

15 marca br. uczniowie Szkoły Podstawowej im. S. Żeromskiego w Strawczynie mieli okazję zaprezentować  swoje talenty podczas wizyty Księdza Biskupa Mariana Florczyka, który odwiedził placówkę w ramach wizytacji parafii. Wyjątkowemu gościowi towarzyszyli ksiądz Grzegorz Jędrzejczyk – wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach, ksiądz proboszcz Piotr Florczyk oraz  wójt gminy Strawczyn – pan Tadeusz Tkaczyk. Wyjątkowych gości uroczyście powitała dyrektor szkoły, pani Jadwiga Elżbieta Błaszczyk. Młodzież szkolna z niecierpliwością oczekiwała tej niecodziennej wizyty, na którą przygotowała specjalny program artystyczny. Tematem przewodnim występu była szkoła, jej patron - Stefan  Żeromski i miejscowość  - Strawczyn. Uczniowie z przejęciem i ogromnym  zaangażowaniem śpiewali, grali, recytowali, tańczyli. Ksiądz Biskup wysłuchał hymnu szkoły w wykonaniu szkolnego chóru, melodii „Uciekła mi przepióreczka” zagranej na akordeonie przez jednego z ósmoklasistów i obejrzał przepiękny „taniec flagi” zaprezentowany przez uczennice klas VI. Podczas występu opowiedziana została także autorska legenda o tym, skąd się wzięła nazwa miejscowości Strawczyn, napisana  17 lat temu podczas jednej z  lekcji języka polskiego przez ówczesnego gimnazjalistę, Macieja Gada. Księdzu Biskupowi bardzo spodobała się także recytacja wiersza  „Jestem stąd” autorstwa pani Grażyny Sotkiewicz-Niwińskiej, przed laty nauczycielki szkoły w Strawczynie,  w wykonaniu uczennicy klasy VI.

Wizyta Księdza Biskupa przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Wyjątkowy Gość skierował do młodzieży i pracowników szkoły wiele ciepłych słów i na pożegnanie udzielił wszystkim błogosławieństwa.

Magdalena Ciszek

 

„Młodzi Programiści” ze szkoły w Strawczynie

 

15 marca 2019 roku  uczniowie klas I – III edukacji wczesnoszkolnej Szkoły Podstawowej im. S. Żeromskiego w Strawczynie wraz z opiekunkami: Haliną Nygą, Wiesławą Zachariasz, Marianną Kurczyńską, Joanną Pichetą, Iwoną Met, Wiolettą Gołębiowską oraz lokalnym trenerem wspomagającym - Anną Krzemińską - wzięli udział w Zlocie Młodych Programistów, który odbył się na Politechnice  Świętokrzyskiej w Kielcach.  Zajęcia te były uwieńczeniem pracy w projekcie  „ProgramujeMY kielecki”, zorganizowanym  przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej wspólnie z Politechniką Świętokrzyską, w którym szkoła uczestniczyła od października 2018 roku. W ramach projektu placówka otrzymała 6 zestawów klocków LEGO WeDo 1.0 oraz  6 tabletów,  niezbędnych w procesie budowania robotów i ich programowania. Nauczyciele uzyskali także dostęp do platformy e-learningowej bogatej w nowoczesne i atrakcyjne dla uczniów środki dydaktyczne.Podczas zlotu warsztaty z robotyki prowadzili doświadczeni trenerzy, a jego młodzi uczestnicy mogli się wykazać umiejętnościami, które zdobyli w szkole w czasie dodatkowych zajęć pod okiem swoich opiekunów oraz trenera. Wszyscy biorący udział w warsztatach poszerzyli  wiedzę w zakresie budowy i programowania robotów z wykorzystaniem klocków LEGO WeDo 2.0, a także poznali zasady programowania nowoczesnych mobilnych robotów edukacyjnych - Dash i Dot, Doc,  Ozobotów, Photona oraz Edisonów. Wiele emocji i wrażeń przysporzyły  uczniom  wyścigi samodzielnie zbudowanych i zaprogramowanych robotów, a „ożywianie” ich okazało się wspaniałą i niezapomnianą przygodą. Najbardziej spodobał się robot JETT, który wykonywał przedziwne akrobacje, jeździł, a nawet bardzo wysoko skakał... Niektóre roboty były dla dzieci wyjątkowo ciekawą i niezwykle atrakcyjną  nowością. Doświadczenie to pokazuje, że nauka przez zabawę jest dla uczniów najbardziej skuteczną formą uczenia się, a także wielką przyjemnością. Tego typu  zajęcia pozwalają  dzieciom rozwijać umiejętności pracy zespołowej, komunikacji, intuicyjnego rozwiązywania problemów oraz pogłębiają ich  zainteresowania w zakresie nauk ścisłych.

Na zakończenie zlotu uczniowie otrzymali certyfikat uprawniający ich do posługiwania się tytułem „Młodego Programisty”. Może okaże się w przyszłości, że to właśnie  absolwenci szkoły w Strawczynie zasłyną jako znani programiści?

Anna Krzemińska