ROK SZKOLNY 2019/2020

 

I….. zaczęło się!

            W murach Zespołu Placówek Oświatowych w Strawczynie znów rozlega się gwar. Uczniowie dzielą się swoimi wakacyjnymi przygodami i przeżyciami z kolegami i powoli wkraczają w codzienny rytm szkolnych obowiązków. Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/2020 miała miejsce 2 września o godzinie 9.00. Rozpoczęła się ona uroczystym odśpiewaniem hymnu państwowego oraz minutą ciszy upamiętniającą poległych w czasie II wojny światowej, która wybuchła 80 lat temu. Następnie dyrektor placówki, pani Jadwiga Elżbieta Błaszczyk, serdecznie powitała wszystkich zgromadzonych w sali gimnastycznej uczniów, rodziców i nauczycieli. Szczególnie ciepło zostały powitane oraz oficjalnie przedstawione osoby, które dołączyły do rzeszy uczniowskiej z dniem 1 września. Dyrektor szkoły zaznaczyła, że od tego roku w nowej części budynku mieści się oddział przedszkolny złożony z dwóch zerówek i grupy dzieci 3-letnich, którym zostały zapewnione bardzo dobre warunki. Obiecała, że w szkole w Strawczynie uczniowie będą się czuć dobrze jak w domu, gdyż panuje tu przyjazna, pełna życzliwości i tolerancji, sprzyjająca zdobywaniu wiedzy, rodzinna atmosfera. Pani dyrektor odwołała się do mądrych słów Benjamina Franklina: „Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się nauczę”, które są świetnym drogowskazem zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli, którzy wskazówki te starają się wdrażać w codziennej pracy z młodzieżą. Dyrektor szkoły życzyła wszystkim zgromadzonym, aby rok szkolny 2019/2020 obfitował w radosne chwile, sukcesy i zadowolenie, by  uczniów nie opuszczał zapał do nauki,  nauczycielom towarzyszyła pasja oraz satysfakcja z wykonywanego zawodu, zaś rodzicom, aby mieli jak najwięcej powodów do dumy ze swych pociech.  Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości  uczniowie pod opieką wychowawców udali się do swoich klas, gdzie mieli okazję wymienić się wakacyjnymi wrażeniami i wspomnieniami, a następnie zostali zapoznani z planem lekcji na najbliższe dni. Ten pierwszy szkolny dzień upłynął w przyjemnej, jeszcze nieco wakacyjnej atmosferze…

Magdalena Ciszek 

Dzień Kropki w ZPO w Strawczynie
 

Już po raz drugi w Szkole Podstawowej im. S. Żeromskiego w Strawczynie obchodzono Międzynarodowy Dzień Kropki - święto kreatywności, odwagi i zabawy. W dniach 12-19 września uczniowie, nauczyciele i pracownicy placówki zorganizowali wiele działań, które pomagały dzieciom odkryć talenty, poznać własne mocne strony i je zaprezentować. Przeprowadzono szereg lekcji zainspirowanych opowieścią Petera Reynoldsa o małej Vashti, która dzięki jednej niepozornej kropce uwierzyła w siebie i swoje możliwości. W tych dniach w szkole w Strawczynie lekcje, zajęcia pozalekcyjne, świetlicowe i biblioteczne zamieniały się w warsztaty rozwijające twórcze myślenie i kreatywność. Wśród wielu różnorodnych działań wymienić warto zabawę  ,,Poszukiwacze kropek”, grę Twister, zajęcia z wykorzystaniem chusty animacyjnej, wykonywanie kropkowych prac plastycznych, rozwiązywanie krzyżówek, kodowanie i rozkodowywanie informacji za pomocą „kropkowych szyfrów”, nauka piosenki „The Dot song” w języku angielskim, pisanie „opowiadań z kropką w tle” itd. Podczas godzin wychowawczych i różnorodnych zajęć  wiele uwagi poświęcono zagadnieniu kreatywności i aktywności. Uczniowie zastanawiali się, co ogranicza ich twórcze myślenie, dlaczego zwykle sięgają po najprostsze gotowe rozwiązania. Poszukiwali sposobów na rozbudzenie w sobie kreatywności, otwartości, chęci rozwijania swoich talentów, podchodzenia do szkolnych obowiązków, do nauki jak do twórczej zabawy. Oby te refleksje przyniosły długotrwałe efekty i wywołały całą lawinę twórczych pomysłów.

 

Katarzyna Serweta
Justyna Kusińska

AKTYWNY  STRAWCZYN

     W bieżącym  roku szkolnym Szkoła Podstawowa im. S. Żeromskiego w  Strawczynie po raz pierwszy włączyła się w obchody  Europejskiego  Tygodnia  Sportu, które oficjalnie otwarła pani dyrektor, Jadwiga Elżbieta Błaszczyk.  Pod hasłem: "Ćwicz nie tylko na wuefie" uczniowie od 23 do 30 września 2019 r. mieli możliwość uczestniczenia w różnych aktywnościach:  aktywna przerwa - zumba, aerobik, turniej gier i zabaw dla najmłodszych, wycieczka rowerowa zakończona ogniskiem, udział w wojewódzkich biegach przełajowych i "Czwartkach lekkoatletycznych",  turnieju piłki nożnej o puchar Rady Rodziców, w którym udział wzięło 36 uczniów, udział w XX Świętokrzyskim Rajdzie Pieszym na Święty Krzyż.
Koordynatorami tego intensywnego tygodnia byli nauczyciele wychowania fizycznego: panie Małgorzata Kozioł i Marta Smolarczyk oraz pan Andrzej Czechowicz. W ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Sportu zorganizowano „Spotkania z Mistrzem”, podczas których  uczniowie uczestniczyli w pokazach karate z udziałem aktualnych medalistów mistrzostw Europy, z trenerem Andrzejem Horną na czele. Uczennice VII klasy przygotowały ciekawą prezentację: "Aktywność fizyczna a zdrowie". Zorganizowano aktywny poranek dla pracowników Urzędu Gminy w  Strawczynie,  ćwiczenia na  powietrzu. W czasie trwania akcji miało miejsce spotkanie z dietetyk, panią Moniką Furmańczyk, która przygotowała i przedstawiła prezentację o zdrowym odżywianiu. Podczas  tego niezwykle aktywnego sportowo  tygodnia został rozegrany także turniej szachowy. Najlepsi uczniowie otrzymali medale i dyplomy.   W ostatnim dniu  na ulicach Strawczyna odbył się bieg na orientację.

 Ogółem  w akcji uczestniczyło 246 uczniów   oraz wielu  pracowników szkoły, propagując aktywność fizyczną jako pierwszy krok do zdrowego stylu życia.

Małgorzata Kozioł

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

1 października 2019 roku w naszej szkole odbyły się, jak co roku, demokratyczne wybory do Samorządu Uczniowskiego oraz do Młodzieżowej Rady Gminy. Wśród kandydujących uczniów najwięcej głosów zdobyła Zuzanna Dąbek, uczennica klasy 7a, zostając tym samym przewodniczącą szkoły. Drugie miejsce zajęła jej koleżanka Malwina Malicka.   Do Samorządu Uczniowskiego dostały się również, uzyskując taką samą liczbę głosów, Aleksandra Jarząbek (kl. 7a) i Dominika Tobera (kl. 6b). Opiekunem  została natomiast pani Małgorzata Kozioł.
            Do Młodzieżowej Rady Gminy zakwalifikowały się dziewczęta: Zuzanna Dąbek (kl. 7a), Aleksandra Jarząbek (kl.7a) oraz Kinga Wawrzeńczyk (kl.7b).

Zwyciężczyniom serdecznie gratulujemy i życzymy przyjemnej oraz owocnej pracy.


Obchody IX Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia

w ZPO w Strawczynie

  

W piątek, 4 października, w ZPO w Strawczynie już po raz trzeci miał miejsce finał obchodów Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia, do którego uczniowie przygotowywali się przez dwa tygodnie, wykonując  transparenty, ucząc się matematycznych rymowanek, pisząc utwory literackie o tabliczce mnożenia, przygotowując okrzyki dopingujące i stroje.
W związku z tą ważną akcją ozdobiono szkołę tematycznymi dekoracjami. W środę, 2 października odbyły się egzaminy z tabliczki mnożenia, do których przystąpiło 120 uczniów, w wyniku których wyłoniono 46 ekspertów. Utworzono z nich Patrole Egzaminacyjne, które sprawdzały znajomość tabliczki mnożenia wśród uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły, a także mieszkańców Strawczyna.

Podczas rozgrywek finałowych, które uroczyście otwarła dyrektor szkoły, pani Jadwiga Elżbieta Błaszczyk, przedstawiciele każdej klasy (IV-VIII)  rywalizowali w pięciu niełatwych konkurencjach o tytuł Mistrzowskiej Klasy w Tabliczce Mnożenia: packi na muchy kontra tabliczka mnożenia, budowanie matematycznej wieży, układanie domina, „kabum”, ja mam – kto ma? Dodatkowo punktowana była prezentacja przygotowanych specjalnie na tę okazję matematycznych rymowanek, strój wyróżniający klasę, tematyczny transparent oraz doping swoich drużyn. Tytuł Mistrzowskiej Klasy w tych niecodziennych tabliczkowych zmaganiach wywalczyła klasa VIb, drugie miejsce – klasa VIIb, a trzecie – klasa VIII.

Poprzez wspólną zabawę uczniowie szkoły w Strawczynie łączyli się w tym dniu z ludźmi na całym świecie w szczytnym celu – propagowania nauki matematyki. Obchody IX Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w młodzieży wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji, a przede wszystkim zmotywowały do nauki. Stały się też okazją do prezentacji swoich talentów: poetyckiego, plastycznego, wokalnego czy tanecznego. Cieszymy się, że to matematyczne święto weszło na stałe do szkolnego kalendarza ZPO w Strawczynie.
       Gratulujemy Mistrzom, dziękujemy Egzaminatorom, Asystentom,  wszystkim uczestnikom, a przede wszystkim koordynatorce matematycznych zmagań – pani Joannie Niwińskiej-Fidor.

Magdalena Ciszek

Joanna Bożęcka

Uroczystość ślubowania w Szkole Podstawowej
im. S. Żeromskiego w Strawczynie

23 października  odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klas pierwszych w Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego  w  Strawczynie. Na wstępie  pani wicedyrektor Anna Balant powitała wszystkich zgromadzonych gości.  Pierwszoklasiści w pełnej gali wkroczyli  na salę tanecznym krokiem  poloneza, z ogromną gracją i powagą. Następnie zaprezentowali program artystyczny, w którym zdali pierwszy egzamin na ucznia. Śpiewająco odpowiadali na pytania dotyczące naszej Ojczyzny, szkolnej nauki, zasad zachowania oraz bezpieczeństwa na drodze. Gwóźdź programu stanowiło uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły, do którego pierwszoklasiści przystąpili z należytą powagą  i na prośbę rodziców zostali pasowani na uczniów szkoły przez panią wicedyrektor. Dopełnieniem uroczystości były piękne upominki od pana wójta Tadeusza Tkaczyka i rodziców, słodki poczęstunek oraz pamiątkowe dyplomy oraz odznaki od wychowawczyń, pań Teresy Woźniak i Wioletty Gołębiowskiej.

Teresa Woźniak

Narodowe Święto Niepodległości

8 listopada 2019 w Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Strawczynie świętowano 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zakończenia I wojny światowej. Cała uroczystość została przygotowana przez uczniów klas: I, IV, VI i VII oraz ich wychowawców. Akademia zaczęła się punktualnie o godzinie 11.11 odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie pani dyrektor Jadwiga Elżbieta Błaszczyk, po powitaniu wszystkich zgromadzonych, przypomniała, jak ważna i trudna była walka  polskiego narodu o niepodległość. Uczniowie, przy muzyce naszych największych kompozytorów: Fryderyka Chopina i Michała Ogińskiego, w ciekawy  oraz poruszający sposób przedstawili historię zmagań Polaków z zaborcami. Nie zabrakło pięknych patriotycznych pieśni wykonanych przez chór szkolny pod batutą pani Agaty Bazalińskiej, jak również występów tanecznych uczniów kl. VI   pod opieką pani Marty Smolarczyk. Uczniowie najmłodszych klas  - pierwszych -  przygotowali pod kierunkiem swoich wychowawczyń nasz narodowy taniec polonez, który wykonali z wielką powagą i gracją. Puentą całej uroczystości były słowa  zaproszonego gościa -  poety i literata, pana Czesława Nowakowskiego, że takie uroczystości przypominają nam, jak wielu ludziom powinniśmy być dziś wdzięczni za wolność oraz jak wiele zależy od nas samych, by świat stawał się lepszy i nigdy nie było więcej wojny.

Krzysztof Siwek

Dzień Patrona w Szkole Podstawowej im. S. Żeromskiego w Strawczynie

 

Tradycyjnie, od wielu lat, jedna z listopadowych dat w szkole w Strawczynie jest dniem wielkim, podniosłym i uroczystym, celebrujemy bowiem wówczas pamięć wybitnego pisarza i wspaniałego człowieka – naszego patrona Stefana Żeromskiego. 

 W tym roku uczniowie klasy VIIB pod opieką pani Agaty Bazalińskiej i pana Marcina Stolarskiego przygotowali apel, w którym wzięła udział cała społeczność szkoły.

Siódmoklasiści deklamowali utwory dotyczące narodzin i śmierci patrona, wspominali jego trudne dzieciństwo i lata szkolne, a także przytaczali opinie krytyków literackich
i fragmenty „Dzienników” pisarza. Młodzi aktorzy świetnie poradzili sobie ze scenkami obrazującymi życie tego wielkiego twórcy. Jeden z uczniów, wcielając się w postać samego Żeromskiego, w ciekawy sposób przybliżył kolegom i koleżankom, jakim był on człowiekiem i jak powstawał jego dorobek literacki. Cały apel uświetniły występy: taneczny uczniów klasy Va pod kierunkiem pań Marty Smolarczyk i Małgorzaty Kozioł oraz wokalny szkolnego chóru, który pod bacznym okiem pani A. Bazalińskiej pięknie wyśpiewał hymn szkoły i inne utwory.

Po apelu rozstrzygnięty został, przeprowadzony kilka dni wcześniej, konkurs wiedzy o życiu i twórczości Stefana Żeromskiego, w którym zwyciężyli: Kinga Szczepańska z kl. VIb (I miejsce), Nikola Pyczek z kl. VIII (II miejsce) i Kacper Wodecki z kl. VIb (III miejsce). Na zakończenie akademii dyrektor szkoły, pani Jadwiga Elżbieta Błaszczyk, pogratulowała wyróżnionym uczniom, wręczyła im pamiątkowe dyplomy i drobne nagrody rzeczowe oraz podziękowała siódmoklasistom i ich opiekunom za przygotowanie pięknej uroczystości.

 

Katarzyna Wąsowicz

„Szlachetna Paczka” lubi ludzi!

 O tym, że warto pomagać potrzebującym, wiedzą uczniowie ZPO w Strawczynie. Kolejny raz przystąpili do ogólnopolskiej akcji Szlachetna Paczka. Po konsultacjach z  dyrektor szkoły, panią Jadwigą Elżbietą Błaszczyk, jako osoba obdarowywana została wybrana pani Bożena z Gnieździsk. Chociaż nikt jej nie znał osobiście,  wszystkich ujęła jej historia, zwłaszcza fakt, że mimo dużej niepełnosprawności jest bardzo pogodna i lubi dużo czytać. Dorośli pracownicy szkoły, nauczyciele, uczniowie i ich bliscy zmobilizowali się do pomocy rzeczowej i finansowej. Samorząd Uczniowski i Szkolne Koło Wolontariatu ruszyli do okolicznych firm z prośbą o wsparcie. Odzew przeszedł najśmielsze oczekiwania. Przygotowano 20 wartościowych paczek  spełniających potrzeby obdarowanej. Lista oczekiwań została zrealizowana z nawiązką. Podczas mikołajkowego apelu, który miał miejsce 6 grudnia, dyrektor szkoły gorąco podziękowała wszystkim uczniom, ich rodzicom oraz pracownikom szkoły za hojność i otwarte serca. Uczniowie przygotowali także osobiste  listy i kartki z życzeniami świątecznymi. Niektóre odczytały osobiście wolontariuszki, które wręczały adresatce paczki 7 grudnia w obecności uczestników sztabu z Łopuszna. Nie obyło się bez wzruszeń. Z każdego odpakowywanego prezentu pani Bożena bardzo się cieszyła i chociaż papiery prezentowe utworzyły niezły bałagan, to wszyscy rozstali się w miłym nastroju. Obecne w tym dniu wraz z opiekunkami Samorządu Uczniowskiego i jedną z mam uczennice z klas V, VI i VII otrzymały piękną bombkę, czekoladki  i pierniczki oraz wiele słów podziękowań, szczególnie skierowanych do darczyńców:

Ze Strawczyna: Delikatesy Centrum  A. Met, sklepy: „U Bogusi”, „U Dziewczyn”, „Carrefour Express”, Handel Obwoźny S. Stępień, Sklep Wielobranżowy K., S. Raczyńscy, C. H. „Sezam Florina”, Apteka Mgr Bober

Ze Strawczynka:  sklep Lewiatan

Z Rudy Strawczyńskiej: firmy – „Budotrans” J. Łakomiec, „Arnella” P. Bielicz, „Defro” R. Dziubeła, sklep „Lewiatan”

Z Małogoskiego: BRD Usługi Budowlane Ł. Gruca

Z Piekoszowa: DPJ Jakubowski

Z Kielc: Oficyna Poligraficzna Apla

W imieniu pani Bożeny serdecznie wszystkim zaangażowanym w niezwykłe dzieło Szlachetnej Paczki dziękujemy za wyjątkową ofiarność, serce i hojność.

Agata Ksel

 

Urodziny Wandy Chotomskiej

Uczniowie SP w Strawczynie mieli możliwość uczestniczenia w uroczystości urodzinowej zorganizowanej na cześć pisarki dla dzieci Wandy Chotomskiej. Przygotowali ją uczniowie klasy V „a” pod kierunkiem pań Agaty Ksel i Katarzyny Serwety. Ich młodsi koledzy wzbogacili swą wiedzę o pisarce o akty biograficzne, przypomnieli znane wyliczanki, usłyszeli zabawne rymowane historyjki. To w nich uzyskali odpowiedzi na takie nurtujące pytania ja: dlaczego cielę ogonem miele czy skąd się biorą dziurki w serze.. . Wiele wesołości wzbudziła historia hipopotama, który ochlapuje błotem wszystkich mieszkańców zoo. Wiersze poetki przypomnieli sobie tym występem także nauczyciele. Pani wicedyrektor Anna Balant, gratulując uczniom zdolności i dykcji, podkreśliła, że warto wracać do wierszy Wandy Chotomskiej, gdyż rozwijają i wyjaśniają znane powiedzenia z języka potocznego, jak choćby „nie daj sobie dmuchać w kaszę”. Na zakończenie wszyscy widzowie poczęstowali się tortem z cukierków.

Urodziny Wandy Chotomskiej wpisują się w innowację podjętą przez szkołę……

Agata Ksel

 

Zabawa karnawałowa w szkole w Strawczynie

 

Karnawał w Polsce w przeszłości był świętowany o wiele bardziej hucznie niż dziś. Czas ten upływał na wielkich maskaradach i tanecznych zabawach. Te staropolskie tradycje są kultywowane w ZPO w Strawczynie. W jaki sposób? Otóż poprzez zabawę karnawałową, która w tym roku szkolnym została  zorganizowana tuż po feriach zimowych. Tradycji stało się zadość poprzez niezwykle oryginalne stroje uczniów klas młodszych - nie zabrakło zwierzątek, księżniczek, Batmanów czy policjantów. Nastolatki wybrały oryginalne luźne kreacje, nie zapominając o makijażu. Wszyscy, trzymając się za ręce, pląsali w wężu czy pociągu w rytm ulubionych przebojów. Wodzirejki: Ola Jarząbek i Zuzia Dąbek, organizowały emocjonujące konkursy, m.in. na króla i królową balu. Zostali nimi w młodszej kategorii: Piotr Chochulski z kl. IIb i Julia Jeziorska z kl. Ib a w starszej: Maciek Surma z kl. VIb i Paulina  Kozieł z kl. VIIa. Obie pary, w koronach na głowach, otrzymały słodkie upominki.

Czas na tańce minął szybko, ale zostawił niezatarte wspomnienia…

A.    Ksel

 

Zabawa karnawałowa w szkole w Strawczynie

 

Karnawał w Polsce w przeszłości był świętowany o wiele bardziej hucznie niż dziś. Czas ten upływał na wielkich maskaradach i tanecznych zabawach. Te staropolskie tradycje są kultywowane w ZPO w Strawczynie. W jaki sposób? Otóż poprzez zabawę karnawałową, która w tym roku szkolnym została  zorganizowana tuż po feriach zimowych. Tradycji stało się zadość poprzez niezwykle oryginalne stroje uczniów klas młodszych - nie zabrakło zwierzątek, księżniczek, Batmanów czy policjantów. Nastolatki wybrały oryginalne luźne kreacje, nie zapominając o makijażu. Wszyscy, trzymając się za ręce, pląsali w wężu czy pociągu w rytm ulubionych przebojów. Wodzirejki: Ola Jarząbek i Zuzia Dąbek, organizowały emocjonujące konkursy, m.in. na króla i królową balu. Zostali nimi w młodszej kategorii: Piotr Chochulski z kl. IIb i Julia Jeziorska z kl. Ib a w starszej: Maciek Surma z kl. VIb i Paulina  Kozieł z kl. VIIa. Obie pary, w koronach na głowach, otrzymały słodkie upominki.

Czas na tańce minął szybko, ale zostawił niezatarte wspomnienia…

A.    Ksel

 

 

Dzień Krawata i Muszki w ZPO w Strawczynie

 

Samorząd Uczniowski ZPO w Strawczynie działa niezwykle prężnie i ma wiele oryginalnych pomysłów. Ostatni piątek lutego postanowiono spędzić na dwa sposoby: elegancko, ale zarazem  i beztrosko. Ogłoszono go Dniem Krawatai Muszki. Uczniowie, którzy założyli do swego szkolnego stroju te eleganckie dodatki, mogli liczyć na „ulgi” w czasie lekcji lub słodką niespodziankę.
 Niektórzy okazali się bardzo pomysłowi i na poczekaniu potrafili sobie własnoręcznie zrobić potrzebne atrybuty, byle tylko uniknąć niechcianego odpytywania;).
Podczas długiej przerwy uczniowie spotkali się na wspólne zdjęcie

A.    Ksel