ROK SZKOLNY 2019/2020

 

I….. zaczęło się!

            W murach Zespołu Placówek Oświatowych w Strawczynie znów rozlega się gwar. Uczniowie dzielą się swoimi wakacyjnymi przygodami i przeżyciami z kolegami i powoli wkraczają w codzienny rytm szkolnych obowiązków. Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/2020 miała miejsce 2 września o godzinie 9.00. Rozpoczęła się ona uroczystym odśpiewaniem hymnu państwowego oraz minutą ciszy upamiętniającą poległych w czasie II wojny światowej, która wybuchła 80 lat temu. Następnie dyrektor placówki, pani Jadwiga Elżbieta Błaszczyk, serdecznie powitała wszystkich zgromadzonych w sali gimnastycznej uczniów, rodziców i nauczycieli. Szczególnie ciepło zostały powitane oraz oficjalnie przedstawione osoby, które dołączyły do rzeszy uczniowskiej z dniem 1 września. Dyrektor szkoły zaznaczyła, że od tego roku w nowej części budynku mieści się oddział przedszkolny złożony z dwóch zerówek i grupy dzieci 3-letnich, którym zostały zapewnione bardzo dobre warunki. Obiecała, że w szkole w Strawczynie uczniowie będą się czuć dobrze jak w domu, gdyż panuje tu przyjazna, pełna życzliwości i tolerancji, sprzyjająca zdobywaniu wiedzy, rodzinna atmosfera. Pani dyrektor odwołała się do mądrych słów Benjamina Franklina: „Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się nauczę”, które są świetnym drogowskazem zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli, którzy wskazówki te starają się wdrażać w codziennej pracy z młodzieżą. Dyrektor szkoły życzyła wszystkim zgromadzonym, aby rok szkolny 2019/2020 obfitował w radosne chwile, sukcesy i zadowolenie, by  uczniów nie opuszczał zapał do nauki,  nauczycielom towarzyszyła pasja oraz satysfakcja z wykonywanego zawodu, zaś rodzicom, aby mieli jak najwięcej powodów do dumy ze swych pociech.  Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości  uczniowie pod opieką wychowawców udali się do swoich klas, gdzie mieli okazję wymienić się wakacyjnymi wrażeniami i wspomnieniami, a następnie zostali zapoznani z planem lekcji na najbliższe dni. Ten pierwszy szkolny dzień upłynął w przyjemnej, jeszcze nieco wakacyjnej atmosferze…

Magdalena Ciszek 

Dzień Kropki w ZPO w Strawczynie
 

Już po raz drugi w Szkole Podstawowej im. S. Żeromskiego w Strawczynie obchodzono Międzynarodowy Dzień Kropki - święto kreatywności, odwagi i zabawy. W dniach 12-19 września uczniowie, nauczyciele i pracownicy placówki zorganizowali wiele działań, które pomagały dzieciom odkryć talenty, poznać własne mocne strony i je zaprezentować. Przeprowadzono szereg lekcji zainspirowanych opowieścią Petera Reynoldsa o małej Vashti, która dzięki jednej niepozornej kropce uwierzyła w siebie i swoje możliwości. W tych dniach w szkole w Strawczynie lekcje, zajęcia pozalekcyjne, świetlicowe i biblioteczne zamieniały się w warsztaty rozwijające twórcze myślenie i kreatywność. Wśród wielu różnorodnych działań wymienić warto zabawę  ,,Poszukiwacze kropek”, grę Twister, zajęcia z wykorzystaniem chusty animacyjnej, wykonywanie kropkowych prac plastycznych, rozwiązywanie krzyżówek, kodowanie i rozkodowywanie informacji za pomocą „kropkowych szyfrów”, nauka piosenki „The Dot song” w języku angielskim, pisanie „opowiadań z kropką w tle” itd. Podczas godzin wychowawczych i różnorodnych zajęć  wiele uwagi poświęcono zagadnieniu kreatywności i aktywności. Uczniowie zastanawiali się, co ogranicza ich twórcze myślenie, dlaczego zwykle sięgają po najprostsze gotowe rozwiązania. Poszukiwali sposobów na rozbudzenie w sobie kreatywności, otwartości, chęci rozwijania swoich talentów, podchodzenia do szkolnych obowiązków, do nauki jak do twórczej zabawy. Oby te refleksje przyniosły długotrwałe efekty i wywołały całą lawinę twórczych pomysłów.

 

Katarzyna Serweta
Justyna Kusińska

AKTYWNY  STRAWCZYN

     W bieżącym  roku szkolnym Szkoła Podstawowa im. S. Żeromskiego w  Strawczynie po raz pierwszy włączyła się w obchody  Europejskiego  Tygodnia  Sportu, które oficjalnie otwarła pani dyrektor, Jadwiga Elżbieta Błaszczyk.  Pod hasłem: "Ćwicz nie tylko na wuefie" uczniowie od 23 do 30 września 2019 r. mieli możliwość uczestniczenia w różnych aktywnościach:  aktywna przerwa - zumba, aerobik, turniej gier i zabaw dla najmłodszych, wycieczka rowerowa zakończona ogniskiem, udział w wojewódzkich biegach przełajowych i "Czwartkach lekkoatletycznych",  turnieju piłki nożnej o puchar Rady Rodziców, w którym udział wzięło 36 uczniów, udział w XX Świętokrzyskim Rajdzie Pieszym na Święty Krzyż.
Koordynatorami tego intensywnego tygodnia byli nauczyciele wychowania fizycznego: panie Małgorzata Kozioł i Marta Smolarczyk oraz pan Andrzej Czechowicz. W ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Sportu zorganizowano „Spotkania z Mistrzem”, podczas których  uczniowie uczestniczyli w pokazach karate z udziałem aktualnych medalistów mistrzostw Europy, z trenerem Andrzejem Horną na czele. Uczennice VII klasy przygotowały ciekawą prezentację: "Aktywność fizyczna a zdrowie". Zorganizowano aktywny poranek dla pracowników Urzędu Gminy w  Strawczynie,  ćwiczenia na  powietrzu. W czasie trwania akcji miało miejsce spotkanie z dietetyk, panią Moniką Furmańczyk, która przygotowała i przedstawiła prezentację o zdrowym odżywianiu. Podczas  tego niezwykle aktywnego sportowo  tygodnia został rozegrany także turniej szachowy. Najlepsi uczniowie otrzymali medale i dyplomy.   W ostatnim dniu  na ulicach Strawczyna odbył się bieg na orientację.

 Ogółem  w akcji uczestniczyło 246 uczniów   oraz wielu  pracowników szkoły, propagując aktywność fizyczną jako pierwszy krok do zdrowego stylu życia.

Małgorzata Kozioł

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

1 października 2019 roku w naszej szkole odbyły się, jak co roku, demokratyczne wybory do Samorządu Uczniowskiego oraz do Młodzieżowej Rady Gminy. Wśród kandydujących uczniów najwięcej głosów zdobyła Zuzanna Dąbek, uczennica klasy 7a, zostając tym samym przewodniczącą szkoły. Drugie miejsce zajęła jej koleżanka Malwina Malicka.   Do Samorządu Uczniowskiego dostały się również, uzyskując taką samą liczbę głosów, Aleksandra Jarząbek (kl. 7a) i Dominika Tobera (kl. 6b). Opiekunem  została natomiast pani Małgorzata Kozioł.
            Do Młodzieżowej Rady Gminy zakwalifikowały się dziewczęta: Zuzanna Dąbek (kl. 7a), Aleksandra Jarząbek (kl.7a) oraz Kinga Wawrzeńczyk (kl.7b).

Zwyciężczyniom serdecznie gratulujemy i życzymy przyjemnej oraz owocnej pracy.


Obchody IX Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia

w ZPO w Strawczynie

  

W piątek, 4 października, w ZPO w Strawczynie już po raz trzeci miał miejsce finał obchodów Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia, do którego uczniowie przygotowywali się przez dwa tygodnie, wykonując  transparenty, ucząc się matematycznych rymowanek, pisząc utwory literackie o tabliczce mnożenia, przygotowując okrzyki dopingujące i stroje.
W związku z tą ważną akcją ozdobiono szkołę tematycznymi dekoracjami. W środę, 2 października odbyły się egzaminy z tabliczki mnożenia, do których przystąpiło 120 uczniów, w wyniku których wyłoniono 46 ekspertów. Utworzono z nich Patrole Egzaminacyjne, które sprawdzały znajomość tabliczki mnożenia wśród uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły, a także mieszkańców Strawczyna.

Podczas rozgrywek finałowych, które uroczyście otwarła dyrektor szkoły, pani Jadwiga Elżbieta Błaszczyk, przedstawiciele każdej klasy (IV-VIII)  rywalizowali w pięciu niełatwych konkurencjach o tytuł Mistrzowskiej Klasy w Tabliczce Mnożenia: packi na muchy kontra tabliczka mnożenia, budowanie matematycznej wieży, układanie domina, „kabum”, ja mam – kto ma? Dodatkowo punktowana była prezentacja przygotowanych specjalnie na tę okazję matematycznych rymowanek, strój wyróżniający klasę, tematyczny transparent oraz doping swoich drużyn. Tytuł Mistrzowskiej Klasy w tych niecodziennych tabliczkowych zmaganiach wywalczyła klasa VIb, drugie miejsce – klasa VIIb, a trzecie – klasa VIII.

Poprzez wspólną zabawę uczniowie szkoły w Strawczynie łączyli się w tym dniu z ludźmi na całym świecie w szczytnym celu – propagowania nauki matematyki. Obchody IX Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w młodzieży wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji, a przede wszystkim zmotywowały do nauki. Stały się też okazją do prezentacji swoich talentów: poetyckiego, plastycznego, wokalnego czy tanecznego. Cieszymy się, że to matematyczne święto weszło na stałe do szkolnego kalendarza ZPO w Strawczynie.
       Gratulujemy Mistrzom, dziękujemy Egzaminatorom, Asystentom,  wszystkim uczestnikom, a przede wszystkim koordynatorce matematycznych zmagań – pani Joannie Niwińskiej-Fidor.

Magdalena Ciszek

Joanna Bożęcka